Automaty pakujące – zbiór najważniejszych informacji


Wysyłając towar do klienta, musi być on odpowiednio zapakowany, aby chronić go przed uszkodzeniami mechanicznymi i zmiennymi warunkami atmosferycznymi (jeśli wypakowanie towaru odbywa się na terenie zewnętrznym). Aby chronić towar, wielu przedsiębiorców stosuje folię, pozwalającą zabezpieczyć go przed wilgocią. Zazwyczaj procesy pakowania są realizowane na dedykowanych liniach do pakowania. Jak one działają?

Linie do pakowania – z czego się składają?

Linie do pakowania są wyposażone w zgrzewarki do folii i tunele obkurczające. W Polsce coraz częściej w przedsiębiorstwach produkcyjnych na liniach pakowania wykorzystywane są automaty pakujące. Maszyny tego typu pozwalają przyspieszyć proces pakowania, wysyłki i sprzedaży. Doskonałym przykładem może być tutaj maszyna do workowania. Takie rozwiązanie jest szczególnie stosowana przez producentów, wytwarzających produkty sypkie, które trzeba ze szczególną rozwagą zapakować, aby zamówiony towar dojechał do klienta. Pakowanie produktów sypkich zazwyczaj odbywa się za pomocy zgrzewarki automatycznej lub maszyny nakładającej opakowania z tworzywa sztucznego o odpowiedniej pojemności. Faktem jest, że automatyczne linie pakujące są coraz częściej spotykane z uwagi na szereg korzyści, jakie płyną z takiego rozwiązania.

Automatyczne linie do pakowania – zastosowanie

Urządzenia do pakowania są formą szczególnej metody, która dobrze sprawdza się w przypadku artykułów spożywczych i gdy linia do pakowania materiałów sypkich jest jednym z filarów produkcyjnych danego przedsiębiorstwa. Automatyczne linie pakujące na rynku spożywczym mają zastosowanie w przypadku ryżu, makaronu, mięs, owoców, serów czy wędlin. W kosmetycznym przemyśle świetnie sprawdzają się urządzenia do pakowania kosmetyków i produktów do higieny natomiast w przemyśle piwowarskim do pakowania butelek i puszek. Automatyczne linie pakujące świetnie sprawdzają się także w branży poligraficznej. Na rynku przedsiębiorcy mają dostęp do szerokiego asortymentu maszyn pakujących, więc właściciele firm mogą dobrać konstrukcję i specyfikę danej maszyny do charakteru firmy.

Linie do pakowania – zalety

Wprowadzenie automatycznych maszyn pakujących pozwala zwiększyć efektywność pakowania i tym samym całej logistyki przedsiębiorstwa. Dzięki automatycznej linii pracownicy mogą zostać oddelegowani do innych zadań. Oprócz tego maszyny są odporne na wysokie tempo pakowania, przez co właściciel firmy może wprowadzić intensywną i długotrwałą eksploatację, usprawniając tym samym obsługę zamówień.