Cięcie plazmowe stali – jak to wygląda w praktyce?


Elektryczne łuki są znajome przede wszystkim osobom zajmującym się spawaniem. Niestety często występujące odpryski, iskry i promieniowanie to minusy takiego zawody. Odpadki tego typu powstają, nawet gdy spawacz jest niezwykle doświadczony i może się pochwalić wyjątkowymi umiejętności. Coraz częściej w warsztatach, aby móc przeciąć twarde materiały, stosowane są przecinarki plazmowe. Pozwalają one na obróbkę stali, aluminium i innych metali. W rękach specjalisty wyciągnięcie potencjału z przecinarki plazmowej, jest niezwykle proste. Operowanie przecinarką plazmową wymaga wiedzy i umiejętności. Zanim chwycisz narzędzie w ręce, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Na czym polega cięcie plazmą?

Cięcie realizowane przecinarką plazmową polega topnieniu i na lokowaniu metalu ze szczelin cięcia silnie skupionym plazmowym elektrycznym łukiem za pomocą energii kinetycznej. Sama plazma powstaje przy pomocy palnika wykorzystywanego do cięcia plazmowego. Najczęściej stosowane jest cięcie plazmowe stali, ale także za pomocą tej metody obrabiane są elementy wytwarzane z innych metali. Przepuszczony strumień sprężonego gazu przepuszczone przez łuk elektryczny powoduje proces jonizacji. W rezultacie powstaje strumień plazm.

Cięcie plazmowe stali i nie tylko wykorzystuje temperaturę wynoszącą od 10000 do 30000 K. Oprócz tego powstają bardzo duża prędkości strumienia plazmy, co w rezultacie przekłada się na to, że cięty materiał jest w szybkim czasie topiony i wydmuchiwany do wcześniej powstałej szczeliny.

Jak działa przecinarka plazmowa?

Precyzyjne cięcia plazmowe stali nie byłoby możliwe bez przecinarki plazmowej. To urządzenie, które opiera swoją pracę na plazmowym elektrycznym łuku, topiącym metal i usuwającym go z powstałego otworu.
Tak naprawdę plazma to zjonizowany gaz, który po odpowiednim rozgrzaniu potrafi przewodzić energię elektryczną, tworząc tym samym łuk. Palnik to jednak niejedyny element przecinarki. Oprócz tego elementu wykorzystywane jest także źródło prądu, sprężarka powietrza oraz masowy przewód wyposażony w zacisk.