Co powinniśmy wiedzieć na temat węży do odkurzaczy centralnych?


Wąż to niezwykle istotny element każdego odkurzacza. Nie inaczej jest w przypadku odkurzaczy centralnych, które coraz częściej stają się elementami wyposażenia naszych domów. Ze względu na sposób działania tych nowoczesnych urządzeń, długość węża ma tu kluczowy wpływ nie tylko na sam komfort odkurzania, ale też montaż. Im większy zasięg, tym mniej gniazdek musimy bowiem instalować. Jest to szczególnie istotne w przypadku domów już wybudowanych, których właściciele nierzadko rezygnują z zakupu odkurzacza centralnego, chcąc uniknąć konieczności kucia ścian. Z tego też powodu, na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych rozwiązań, takich jak popularny system węża chowanego Retraflex. Możemy dzięki nim dostosować zakup do naszych potrzeb, bez konieczności stawania przed trudnymi wyborami. Oto, co warto wiedzieć na temat węży, wykorzystywanych w odkurzaczach centralnych.

Długość węża

Bez względu na to, czy interesuje nas system węża chowanego, czy też bardziej standardowe rozwiązanie, powinniśmy zastanowić się przed zakupem, jaka długość tego elementu najlepiej sprawdzi się w naszym domu. Metraże oraz ilości pięter są bowiem różne, zaś optymalny model znacząco poprawi komfort, płynący z odkurzania centralnego. Dłuższe węże mają większy zasięg, lecz krótsze są znacznie wygodniejsze w manewrowaniu. Optymalne długości, dostępne aktualnie na rynku, to 7, 9 i 12 metrów. Właściciele naprawdę sporych metraży mogą nabyć nawet modele jeszcze dłuższe.

Przechowywanie węża

Wielu z nas zapewne doskonale wie, że węży nie warto trzymać w szafie, szczególnie tej często używanej. Nie jest to bowiem sposób ani praktyczny, ani szczególnie estetyczny. Nowoczesny system węża chowanego to ciekawa alternatywa dla konwencjonalnych schowków. Opiera się ona na specjalnym gnieździe ssącym wbudowanym w ścianę, dzięki czemu całość prezentuje się estetycznie i nie ingeruje nadmiernie w wystrój wnętrz. Wyciągniętego węża wystarczy bowiem zablokować na pożądanej przez nas długości, zaś po zakończonym odkurzaniu, element zostanie wciągnięty do gniazdka z powrotem. System węża chowanego Retraflex oferuje nam także szeroką gamę praktycznych akcesoriów, dzięki którym rutynowe porządki staną się dla nas jeszcze przyjemniejsze.