Czy okna dachowe są praktycznym rozwiązaniem?


Coraz częściej poddasze wykorzystywane jest jako przestrzeń użytkowa. Najczęściej w tej części domu umieszczona jest sypialnia i pokój dziecięcy. Jest to idealne miejsce do stworzenia przestrzeni dostępnej tylko dla domowników. Aby zwiększyć komfort użytkowania wnętrza niezbędne będą okna dachowe, które aż o 20% lepiej doświetlają pomieszczenie niż tradycyjne okna. Jakie są najważniejsze zalety i wady tego rozwiązania? Kiedy warto się na nie zdecydować?

Zalety i wady okien dachowych

Okna dachowe są coraz popularniejszym rozwiązaniem, które ma bardzo wiele zalet.

Dają bardzo dużo naturalnego światła, dzięki temu przestrzeń na poddaszu jest lepiej oświetlona, więc można zaoszczędzić na energii elektrycznej. Nadmiar światła jest kłopotliwy w upalne dni, dlatego zawsze zalecamy montaż rolet zewnętrznych lub wewnętrznych, które zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza.

Można je zamontować na każdym rodzaju dachu nachalnego od 15 do 90°- nie wpływają negatywnie na jego konstrukcję.

Zapewniają bezpieczeństwo. Przez dach złodziej ma utrudniony dostęp do mieszkania, dzięki temu nie trzeba obawiać się, że po zostawieniu uchylnego okna jesteśmy narażeni na włamywanie. Dostępne są również okna dachowe z systemem antywłamaniowym, dzięki temu są świetną alternatywą dla tych osób, które chcą się czuć bezpiecznie.

Zwiększają poczucie prywatności, dzięki temu nie musisz obawiać się, będziesz podglądany przez sąsiadów.  

Okna dachowe mimo tak wielu zalet mają także wady. Są bardziej narażone na wilgoć, dlatego warto wybierać okna ze zwiększoną odpornością. Sprawdzą się one, zwłaszcza gdy na poddaszu są pomieszczenia o zwiększonej wilgotności. Kolejną istotną wadą jest to, że okna dachowe wymagają częstszego mycia, ponieważ szybciej się brudzą.

Okna dachowe są świetnym rozwiązaniem, jeśli na poddaszu mają być pomieszczenia użytkowe. W takiej sytuacji warto je wyposażyć dodatkowo w markizy lub rolety, które zapobiegną nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń.