Czy pompa ciepła jest rozwiązaniem opłacalnym?


Poszukując efektywnych rozwiązań grzewczych dla nowo zakupionego domu, coraz więcej osób rozważa zakup nowoczesnej pompy ciepła, stanowiącej alternatywę dla pieców oraz kotłów. Jak zauważa bowiem wielu ekspertów, urządzenia te uchodzą obecnie za najbardziej ekologiczne na rynku, co czyni je znakomitym rozwiązaniem dla wszystkich osób, chcących przestawić się na zrównoważony rozwój. Niestety, nie brakuje tu również opinii negatywnych, związanych przede wszystkim z wysokimi kosztami montażu. Należy jednak pamiętać, że o opłacalności pompy ciepła decyduje przede wszystkim zużycie prądu, od którego zależeć będzie potencjalny zwrot kosztów instalacji. Warto więc zapoznać się z podstawowymi kwestiami, związanymi z pracą pomp. Pomoże nam to w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, czy ich zakup faktycznie jest wart rozważenia.

 

Ile prądu zużywają pompy ciepła?

 

Pompa ciepła to urządzenie, opierające swoje działanie na specjalistycznym wymienniku ciepła. To właśnie dzięki temu kluczowemu komponentowi, pompa jest w stanie pobierać naturalną energię bezpośrednio z zewnątrz budynku. Zależnie od modelu i sposobu instalacji, rolę źródła dolnego może pełnić tu woda, grunt, a nawet samo powietrze. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zużycie prądu przez pompę ciepła jest naprawdę niskie – urządzenie zachowuje swoją pełną wydajność nawet w niezwykle mroźne dni.

Przeszukując oferty specjalistycznych sklepów, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na współczynniki COP i SCOP. Ten pierwszy wyraża stosunek generowanej energii cieplnej do zużytej w danym momencie energii elektrycznej. Dla przykładu, COP 3,5 – 5,5 oznacza, że pompa generuje 3,5 – 5,5 kWh energii cieplnej przy zużyciu 1 kWh prądu. Współczynnik SCOP określa z kolei średnią efektywność pompy w skali roku. Z tego też powodu, to właśnie on pozwoli nam na uwzględnienie, czy dany model faktycznie przyczyni się do obniżenia rachunków za ogrzewanie w naszym domu. W sieci bez problemu znajdziemy bezpłatne kalkulatory, dzięki którym obliczymy dokładne zużycie prądu przez pompę ciepła po instalacji w naszym domu. Nie warto więc kupować tego typu sprzętów w ciemno – mnogość dostępnych modeli sprawia bowiem, że po przeprowadzeniu wstępnych obliczeń z pewnością znajdziemy pośród nich coś dla siebie.