Czym jest i jaką funkcję pełni wiatroizolacja Corovin?


Ochrona budynku przed wiatrem i wilgocią pozwala znacznie ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem i eksploatacją budynku. W przypadku ścian budynków do ochrony przed przewiewaniem idealnie sprawdza się membrana Corovin. Z czego jest ona zbudowana i jaką pełni funkcję?

Gdzie stosowana jest membrana Corovin? 

Wiatroizolacja Corovin to rodzaj membrany o wysokiej paroprzepuszczalności — rzędu 3000 g/m²/24h. Ta cecha sprawia, że umożliwia ona swobodną dyfuzję pary wodnej. Jej zastosowanie na ścianach domów, głównie szkieletowych z drewna i materiałów drewnopodobnych, czy też obiektów termoizolowanych wełnami. Stosowana jest na ścianach wewnętrznych bądź od zewnątrz, w zależności od obranej technologii wznoszenia murów. Na przykład w przypadku domów szkieletowych, drewnianych i stalowych Corovin kładzie się na wewnętrznych ścianach, a w przypadku domów termoizolowanych wełnami na zewnątrz.

Jak poprawnie ułożyć membranę Corovin na ścianach?

Użycie membrany Corovin przeciwdziała wychładzaniu budynku, zapobiega przedostaniu się wilgoci z zewnątrz. Dzieje się tak dlatego, że specjalna powłoka refleksyjna z poliuretanu lub aluminium odbija promienie cieplne w stronę termoizolacji i dalej do wnętrza pomieszczeń, co pozwala oszczędzić zużycie energii cieplnej. Koszt zakupu Corovin uzależniony jest od parametrów paroprzepuszczalności włókniny i jej wymiarów. Na rynku dostępne są folie o grubości 80 g/m2 oraz 100 g/m2. Należy pamiętać, że zapewni ona właściwą ochronę, tylko jeśli będzie poprawnie ułożona. Mowa tu o odpowiednim rozpoznaniu strony lewej i prawej membrany, ale także dobraniu jej rodzaju do projektu technicznego budynku. Co istotne Corovin kładziemy poziomo (od dołu do góry) lub pionowo napisami na zewnątrz, zawsze z odpowiednim zakładem — nie mniejszym niż 30 cm. Dla przyspieszenia przebiegu prac montażowych zakład nadrukowany jest na membranie, a miejsce łączenia skleja się przy pomocy taśmy dwustronnej, jednostronnej lub zintegrowanych z membraną pasków klejących.