Domy drewniane z bali blisko natury


Domy drewniane z bali to nawiązanie do tradycyjnego budownictwa, ale do ich stawiania wykorzystywana jest nowoczesna technologia. Firmy oferujące domy z bali pod klucz mogą do ich budowy użyć różnego rodzaju drewna. Najczęściej jest to drewno z takich drzew, jak sosna czy jodła, a także modrzew i świerk. Zależnie od wybranej technologii domy wykonywane są z bali suchych lub mokrych. Każda z tych metod ma swoje zalety.

Różne technologie

Poddane suszeniu bale pozbawione są grzybów i owadów. Bale mokre z biegiem czasu również wysychają. Mogą się na nich pojawić także pęknięcia, ale to naturalne zjawisko, które nie powinno nas niepokoić. Domy drewniane z bali mogą być zrobione w technologii, która polega na tym, że buduje się je z litego drewna. Takie domy można stawiać z ociepleniem lub bez. Inną możliwością jest budowa domu z bali warstwowych, które są prefabrykatami. Tylko z zewnątrz są drewniane, a ich środek wypełniony jest którymś z materiałów termoizolacyjnych, jak na przykład styropian czy wełna mineralna.

Zdrowo i klimatycznie

Domy z bali pod klucz są także wykonywane w technologii, w której podstawowym materiałem są bale klejone. Mogą one być płaskie albo półokrągłe. Niezależnie od tego, w jakiej technologii zostanie wybudowany nasz dom, mamy pewność, że mieszkając w nim będziemy otoczeni zdrowymi naturalnymi materiałami. W drewnianych domach panuje bowiem swoisty mikroklimat, który jest korzystny dla naszego zdrowia i samopoczucia. Taki dom jest też dobrym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam, aby szybko się wprowadzić. Buduje się go zdecydowanie krócej niż murowany.