Elewacyjne siatki podtynkowe – właściwości, rodzaje oraz zastosowanie


Wykonując ocieplenie domu, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na wybór odpowiednich materiałów, ponieważ to one odpowiadają za prawidłowe wykonanie konstrukcji. Jednym z kluczowych materiałów jest siatka podtynkowa, która stanowi warstwę ochronną dla materiału izolacyjnego. Obecnie na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów tego produktu, który w zależności od sposobu powstania oraz materiału, z którego został wykonany, posiada różne właściwości.

Właściwości i rodzaje siatek podtynkowych

Siatki podtynkowe odpowiadają za ochronę materiału izolacyjnego np. styropianu, dzięki czemu termoizolacja nie będzie się łamać czy kruszyć na skutek poruszania ścian oraz zmiennych warunków atmosferycznych. Obecnie na rynku możemy wyróżnić kilka rodzajów siatek podtynkowych, które możemy podzielić na siatki podtynkowe o splocie raszlowym oraz siatki podtynkowe o splocie egejskim. Różnią się one przede wszystkim ułożeniem splotu, a co za tym idzie właściwościami. Siatki elewacyjne raszlowe wybierane są do miejsc, w których ściany i sufity nie są narażone na mocne ruchy. Natomiast siatki o splocie egejskim są elastyczne, a zarazem bardzo trwałe, dzięki czemu mogą być stosowane w budynkach umieszczonych na problematycznym podłożu.

Zastosowanie siatek podtynkowych

Choć siatki podtynkowe stosowane są przede wszystkim do ochrony materiału izolacyjnego, ze względu na swoje właściwości znalazły również zastosowanie w wielu innych pracach budowlanych. Siatki podtynkowe stosowane są w celu wzmocnienia ścian wewnętrznych i zewnętrznych. Są one wtopione w tynk, dzięki czemu zapobiegają pękaniu oraz powstawaniu rys na obrabianych przez budowlańców powierzchniach. Ponadto, siatki podtynkowe wykorzystywane są również podczas wylewek podłóg oraz podczas zbrojenia otworów montażowych.

Jeśli więc zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej siatki podtynkowej, przemyśl dokładnie do czego jej potrzebujesz oraz jaki rodzaj siatki, będzie najlepszy dla Twojego budynku.