Jak odpowiednio wybrać rolety? Wrocław miastem wielu producentów osłon przeciwsłonecznych


Rynek wnętrzarski obfituje w wiele rodzajów rolet okiennych. Za sprawą szerokiego wachlarza wyboru można je dopasować praktycznie do każdego pomieszczenia. Jednak, jak wśród tych wielu modeli znaleźć ten, który sprawdzi się w konkretnym przypadku? Czy należy wybrać rolety zaciemniające czy transparentne? Przed dokonaniem zakupu warto zapoznać się z kilkoma niezbędnymi wskazówkami.

Jak dopasować rolety do rozmiaru okna?

Prawidłowa miara pozwala na zakup dobrze wymiarowanej tkaniny. Przy wyborze konkretnego modelu istotny jest sposób jego montażu. Roletę, którą chcemy przymontować do ściany lub sufitu należy zmierzyć szerokość wnęki okiennej i dodać do każdej ze stron od 5 do 10 cm. W ten sposób uzyskamy całkowitą szerokość potrzebnej nam rolety. Wrocław to miasto, w którym funkcjonuje wiele firm zajmujących się wykonywaniem pomiarów oraz montażu osłon przeciwsłonecznych. Korzystając z tak kompletnej usługi można być pewnym, że wybierzemy odpowiedni model. Istnieje możliwość montażu na ramie okna oraz karniszu rurowym. W pierwszym przypadku należy zmierzyć szerokość szyby i dodać od 2 do 4 cm z każdej strony. Chcąc zamontować roletę na karniszu wart dodać około 5-10 cm i z lewej i prawej strony w zależności od długości karnisza. Ciekawą alternatywą są rolety zewnętrzne, które są bardziej wytrzymałym rozwiązaniem.

Zaciemniające czy transparentne?

Znając rozmiar rolety jakiej potrzebujemy możemy przystąpić do kolejnego kroku, a mianowicie wyboru jej konkretnego typu. Musimy określić stopień nasłonecznienia pomieszczenia. W lokalach, w których okna skierowane są na północ sprawdzają się jasne, transparentne rolety. Tym sposobem do wnętrza pomieszczenia będzie przepuszczane duża porcja światła. W przypadku, gdy okna wychodzą na południe należy wybrać typ, który wykonany jest z zaciemniającej tkaniny oraz dodatkowo ograniczy nagrzewanie wnętrza podczas upałów. Rolety zaciemniające poleca się do pokoi dziecięcych oraz sypialni.