Jak ogrzewać wodę użytkową za pomocą paneli fotowoltaicznych?


Przygotowanie wody użytkowej może być realizowane za pomocą wielu rozwiązań. Przykładem są panele fotowoltaiczne. Dowiedz się więcej na ten temat z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Jak zapewnić grzanie wody? Fotowoltaika jako rozwiązanie o wielu korzyściach

Fotowoltaika to instalacja, która jest głównie kojarzona z dostarczaniem prądu do naszego domu. Okazuje się jednak, że to system o znacznie szerszych możliwościach. Za pomocą instalacji solarnej jest możliwe grzanie wody. Fotowoltaika wykorzystywana do takiego celu pozwala obniżyć przede wszystkim koszty eksploatacyjne. Dlatego takim rozwiązaniem powinny się zainteresować głównie osoby, które korzystają z elektrycznych podgrzewaczy wody. 

Jakie jeszcze korzyści można wymienić, wykorzystując promienie słoneczne na grzanie wody? Fotowoltaika przekonuje bezproblemowym montażem, bezawaryjnością paneli, dostępem do ciepłej wody użytkowej przez wszystkie dni w roku, a także brakiem konieczności częstego zlecania prac przeglądowych.

Omawiając grzanie wody, fotowoltaika w opinii specjalistów jest całkowicie bez kosztową instalacją, ponieważ tak naprawdę energia przetworzona z promieni słonecznych jest darmowa. Jeśli mowa już o kosztach to wynikają one z zakupu instalacji i montażu paneli. Ogromną zaletą jest również brak konieczności obsługi, w przeciwieństwie do tradycyjnych pieców dwufunkcyjnych. 

Grzanie wody a fotowoltaika – o czym trzeba pamiętać?

Jeśli interesuje cię ekologiczne grzanie wody, fotowoltaika musi być wtedy wyposażona w specjalny zestaw. Oprócz samych paneli w ramach instalacji trzeba nabyć dedykowany bojler z grzałkami.

Promienie słoneczne przechwycone przez panele są kierowane do przetwornicy, a te z kolei do grzałek. Woda po chwili zostaje podgrzewana do zadanej temperatury i gotowa do użycia. W kwestii grzania wody niezwykle ważny jest zakup odpowiedniego bojlera. Głównie chodzi o odpowiednią pojemność, aby ilość przygotowanej wody spełniała potrzeby domowników.