Jak skutecznie zwalczać nornice?


Nornice są gryzoniami wyglądającymi na pozór przyjaźnie. Jak się okazuje, te małe stworzenia potrafią wyrządzić wiele szkód w ogrodzie. Jeśli masz problem z nornicami, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Z tej publikacji dowiesz się, jak wyglądają nornice oraz jak się ich skutecznie pozbyć. 

Jak wyglądają nornice?

Nornice pochodzą od rodziny chomikowatych. Dlatego wiele osób może je pomylić z milutkimi chomikami. Nornice nie osiągają dużych rozmiarów, ponieważ największe okazy osiągają długość 15 cm (w tym 5 cm ogon). Zwierzątka te są pokryte w całości brązowo-szarym futerkiem, natomiast ogon jest gładki. Nornice są nocnymi markami. Uwielbiają funkcjonować w nocy. Zdarza się jednak, że potrafią się wynurzyć w dzień, jednak tylko wtedy, gdy są bardzo głodne. Nornice głównie zajmują się budowaniem kopców i tuneli w miejscach, gdzie mogą łatwo upolować jedzenie oraz szybko schować się przed ewentualnym zagrożeniem. 

Nornice głównie żywią się liśćmi, pąkami, nasionami oraz owadami. Jak widać po produktach, zwierzęta te gustują w roślinach. Co ciekawe gryzonie również podgryzają kore drzew, lecz ma to miejsce jednak tylko w okresie zimowym. Dlatego najczęściej przyczyniają się do niszczenia ogrodów oraz ładnych ozdobnych kwiatów, co wymusza konieczność szybkiego reagowania. 

Jak zwalczyć nornice?

Jeżeli nornica niszczy twój ogród lub warzywnik, warto do razu podjąć stanowcze kroki. Najskuteczniejszym sposobem będzie zakup dedykowanego urządzenia wytwarzającego dźwięki. Urządzenia tego typu można zakupić w sklepach budowlanych, ogrodniczych lub specjalistycznych tj. Media Sklep. Na rynku są dostępne również środki chemiczne, jednak są one dość toksyczne. Stosowanie ich więc mogłoby spowodować zniszczenie roślin, trawnika lub gleby. 

Możemy pozbyć się również na własną rękę nornic za pomocą domowych metod. Na przykład odstraszająco działa żywotnik, który można wsadzić w utworzone kopce oraz tunele. Jeśli posiadamy psa lub kota, dobrym pomysłem będzie zaangażowanie naszego pupila w wykurzeniu nornicy.