Jaki musi być komin na drewno?


Wiele osób chciałoby posiadać w swoim domu ładny kominek na drewno z uwagi na jego walory estetyczne. Jednak w ślad za tym musi pójść także odpowiedni komin do pieca na drewno. Dlatego też zastanówmy się nad tym, jaki komin na drewno będzie nam potrzebny już podczas wyboru pieca. Dzięki temu uda nam się zadbać o to, aby nasze systemy kominowe na drewno były idealnie dobrane.

Komin do pieca na drewno: kluczowa jest szczelność i odporność na wysokie temperatury

Decydując się na komin na drzewo pamiętajmy o tym, że kluczowym elementem powinno być nasze bezpieczeństwo. Dlatego też w pierwszej kolejności zwracajmy uwagę czy interesujące nas kominy na drewno posiadają wszystkie niezbędne atesty. Pamiętajmy też, aby średnica komina odpowiadała średnicy wylotu spalin wkładu kominkowego. Jeśli interesują nas kominy na drzewo musimy zadbać o to, aby wszelkie parametry były dotyczące komina były odpowiednio przeliczone. Ponadto, chyba każdy z nas zdaje sobie także sprawę z tego, że komin na drzewo musi być szczelny oraz odporny na wysokie temperatury i substancje, które są wydzielane podczas spalania.

Komin na drzewo – zewnętrzny czy wewnętrzny?

Kupując komin na drewno możemy spotkać się z pytaniem czy ma on być zewnętrzny czy wewnętrzny. Chociaż, jak widać, do wyboru są dwie możliwości, to w praktyce w większości polskich domów dominują kominy na drewno wewnętrzne. Wynika to z faktu, że kominy na drewno wewnętrzne, dzięki swojemu umiejscowieniu, są przez cały czas osłonięte przez niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a ponadto oddają ciepło do wnętrza budynku.

Kolejna kwestia to wybór materiału z jakiego ma być nasz komin do pieca na drewno. Przez długi czas najpopularniejszym rozwiązaniem był komin murowany (z cegły). Jednak od kilku lat coraz częściej stosowane są kominy na drzewo (systemowe) z ceramiki. Podczas gdy ich wnętrze wykonane jest z ceramiki, to zewnętrzna powłoka jest pokryta np. betonem lub innym materiałem.