Kilka słów na temat manipulatora przemysłowego


Zakłady produkcyjne wymagają urządzeń, które pomagają w przenoszeniu różnych rzeczy. Szczególne znaczenie ma to w przypadku przedmiotów o dużych gabarytach, niewygodnych uchwytach czy dużej wagi.

Należy pamiętać o tym, że osoby zatrudnione w zakładzie przy produkcji nie mogą ponosić rzeczy cięższych niż 30 kg, jeśli są zatrudnione na stałe lub 50 kg jeśli pracują tylko dorywczo. Jest to duże ograniczenie, ponieważ w takich miejscach przenosi się duże ciężary. Dlatego też należy poszukać innych rozwiązań. Bardzo dużą pomocą może okazać się manipulator pneumatyczny.

Manipulator przemysłowy – co to jest?

Przede wszystkim jest to urządzenie, które jest zintegrowane z różnymi systemami równoważenia wagi ładunku. Głównym zadaniem jest ułatwienie pracy operatora, którego zadaniem jest sterowanie manipulatorem bezpośrednio przy pomocy własnych rąk.

Manipulator pneumatyczny został stworzony do tego, by zapewnić płynne i precyzyjne podnoszenie, przenoszenie czy manipulowanie ładunkami. Wszystkie zmiany położenia przedmiotu odbywają się w obrębie stanowiska pracy. Manipulator daje możliwość zwiększenia siły użytej przez operatora. Takie urządzenia ma możliwość na przenoszenie rzeczy o wadze od kilku do ponad tysiąca kilogramów. Tego typu urządzenie bardzo dobrze sprawdzi się podczas przenoszenia arkuszy blach, metalowych zbiorników, części samochodowych oraz innych elementów zbudowanych ze stali. Sprawdzą się także przy przenoszeniu bardziej standardowych produktów takich jak skrzynki, elementy RTV czy rolki.

Budowa manipulatora przemysłowego

Manipulatory przemysłowe można podzielić według różnych kategorii. Podstawą podziału najczęściej jest rodzaj zasilania. I dzięki temu można podzielić te urządzenia na manipulatory pneumatyczne oraz manipulatory elektroniczne. W samej konstrukcji można wyróżnić dwie sekcje konstrukcyjne. Chodzi o chwytak, który daje możliwość złapania rzeczy i manipulowanie nią, a drugim elementem są elementy konstrukcyjne, które umożliwiają transport uchwyconego ładunku w obrębie ramienia manipulatora. Układy, które odpowiedzialne są za podnoszenie ładunku bardzo często wykonane są na bazie sztywnego układu ramion lub są podwieszone na linkach. Manipulatory montuje się na posadzkach lub płytach bazowych. Mogą być także podwieszane na wózkach jezdnych i suwnicach. W ten sposób obszar pracy manipulatora zwiększa się znacząco.

W jakich pracach pomoc manipulatora pneumatycznego może okazać się przydatna?

Wszelkiego rodzaju manipulatory najczęściej wykorzystuje się do odciążenia pracowników, którzy muszą wykonywać trudną i wyczerpującą fizycznie pracę. W dodatku czynności, które wykonują są powtarzalne i nużące. Często pojawia się przy nich zmęczenie i powstaje duże ryzyko schorzeń układu szkieletowo-mięśniowego. Pomoc manipulatora niweluje skutki uboczne takiej pracy i ułatwia wykonywanie czynności. Manipulatory bardzo często używane są głównie w pracach montażowych i przy obracaniu lub pozycjonowaniu ładunków w przestrzeni. Manipulatory przemysłowe znajdziesz na tej stronie: https://www.dalmec.com/pl/