Kilka słów o betonie polerowanym


Czemu służy polerowanie betonu?

Mimo że beton kojarzy się ze zbitą, szarawą substancją, która jest nie dość, że twarda, to jeszcze średnio estetyczna sama w sobie, tak nie jest to jedyny wariant, w jakim można zobaczyć ową budowniczą masę. Dzięki polerowaniu betonu można uzyskać bardzo gładką, wręcz kryształową powierzchnię, która prezentuje się efektem „lustra” dzięki równomiernemu odbiciu światła po odpowiednim procesie polerowania. I choć jednocześnie wzmaga to wrażenie, że tak obrobiona betonowa posadzka jest śliska, okazuje się, że to bardzo mylne wrażenie, gdyż zapewnia większe bezpieczeństwo, niż można by ją o to podejrzewać. Połysk to efekt drobniutkiej, ale regularnej rysy powstałej przez narzędzia diamentowe wykorzystywane do polerowania. Ta sama rysa zapewnia odpowiednią przyczepność, dzięki czemu nie ma obawy o to, że ktoś nagle się poślizgnie.

Właściwości betonu polerowanego

Jedną z ważniejszych cech betonu polerowanego jest to, że dzięki odejściu od systemu powłokowego nie dojdzie do złuszczenia się lub odspajania masy. Ponadto nagła utrata blasku, wynikająca z długiego korzystania z takiego rodzaju posadzki, nie oznacza konieczności odnowienia całej powierzchni od samego początku, lecz wystarczy dokonać ponownego szlifu oraz wypolerowania, co dodatkowo okaże się znacznie mniej czasochłonne i kosztowne.

O czym warto też wspomnieć w kwestii oszczędności – polerowanie betonu może przysłużyć się niższym rachunkom za prąd, gdyż dzięki gładkiej powierzchni światło odbija się wręcz doskonale i nie ma powodu do obaw, że przy takiej posadzce pomieszczenie będzie słabo oświetlone. Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do wielkich hal, gdzie taka sztuczka może zredukować opłaty o całkiem sporą sumę.

Podobnie jest w kwestii zużycia wody – łatwa do sprzątnięcia powierzchnia, mniej pracy, mniejsze rachunki za wodę, zaoszczędzone pieniądze dzięki rzadszej potrzebie odnawiania zapasów środków czyszczących. Poza tym więcej wolnego czasu oraz sił dla osoby, która musi zadbać o czystość takiej podłogi z wypolerowanego betonu.

Zalety betonu polerowanego

Głównym atutem takiego procesu, jakim jest polerowanie betonu, to przede wszystkim stosunkowo niski koszt w zestawieniu z pozostałymi rodzajami posadzek. Inna sprawa, że taka podłoga jest przyjazna dla środowiska, tj. nie potrzeba stosować przy niej żadnych chemikaliów czy substancji, które mogłyby zaszkodzić naturze. Poza tym beton wypolerowany nie posiada zapachu, nie stanowi dla nikogo zagrożenia, a poza tym nie jest łatwopalny i w dodatku zachowuje dużą odporność na różnego rodzaju smary czy oleje, a także samą wodę, która mogłaby się dostać do zbitej masy. W tym ostatnim wypadku można powiedzieć o właściwościach hydrofobicznych. Mało tego – nie osadzają się na nim pyłki, w tym również kurz, a sam w sobie potrafi zachować żywotność na naprawdę długie lata, więc nie ma konieczności regularnego restaurowania go i szlifowania, a potem polerowania na nowo, co redukuje kolejne wydatki.

https://vawnik.com/polerowanie-betonu/