Kocioł – jakie paliwo wybrać, by rozwiązanie było ekonomiczne


Rozważając sposoby ogrzewania domu często skupiamy się przede wszystkim na kosztach; zależy nam, by ogrzewanie było tanie i efektywne. Dlatego zanim przystąpimy do budowy domy musimy podjąć decyzję, bowiem w zależności od metody różnić się będzie rozmieszczenie i wielkość pomieszczeń gospodarczych. Które z paliw jest najbardziej ekonomiczne?

Ogrzewanie gazowe

Ten rodzaj ogrzewania ma wielu zwolenników i przeciwników. Sam gaz nie jest najtańszym paliwem, ale jego cenę rekompensuje niska cena kotła oraz bezproblemowa obsługa. W przypadku gazu ziemnego najdroższe jest samo przyłączenie budynku do sieci – im dalej trzeba go doprowadzić, tym wyższy koszt. W skali roku należy liczyć się z wydatkami rzędu ok. 3000 zł. W przypadku gazu płynnego mniej zapłacimy za przyłączenie i zbiornik, jednak rocznie płacimy niemal dwukrotnie więcej za paliwo.

Olej opałowy

Choć równie wygodny i bezobsługowy, to jednak wymaga regularnych przeglądów zarówno kotła, jak i zbiornika. Samo przyłączenie nie jest kosztowne, jednak w perspektywie roku zakup oleju oraz zabiegi konserwacyjne wymagają zainwestowania kwot rzędu 3000 – 5000 zł. W tym wypadku nie musimy jednak przejmować się ewentualną nieszczelnością instalacji i możliwością wybuchu substancji lotnych, a także uciążliwym dokładaniem do kotła i jego czyszczeniem.

Paliwa stałe

Drewno, węgiel i pellet zaliczają się do najtańszych paliw, jednak w tym wypadku do ceny powinniśmy doliczyć też niedogodności związane z uzupełnianiem opału w kotle, usuwaniem popiołu oraz składowaniem materiału. Inwestując w dobry kocioł i wysokiej jakości węgiel możemy ogrzać efektywnie dom już za ok. 2000 zł. W przypadku drewna uwzględnić należy także konieczność sezonowania materiału. Najwygodniejszym rozwiązaniem w tym wypadku jest pellet, w skali roku kosztujący ok. 2300 zł. Warto jednak wspomnieć o coraz bardziej rygorystycznym prawie dotyczącym zanieczyszczania powietrza. Niewykluczone, że w perspektywie kilku lat ogrzewanie paliwem stałym stanie się nieopłacalne z powodu wyśrubowanych norm dotyczących kotłów.