Jaki kominek wybrać do domu?


Każdy posiadacz kominka może wymienić co najmniej kilka zalet posiadania źródła żywego ognia w domu. Jest to nie tylko ciepło, ale i również niesamowita atmosfera i poczucie bezpieczeństwa. Możemy spędzać przy nim długie jesienne wieczory lub ogrzewać się po powrocie w mroźny dzień. Obecnie niemal każdy z nas może cieszyć się posiadaniem własnego kominka, nawet mieszkańcy bloków. Oto najpopularniejsze rodzaje dostępnych na rynku kominków:

Kominek otwarty

Choć tradycyjny, to jednak niezbyt popularny. Owszem, ceglane palenisko oraz ozdobna krata są bardzo estetyczne, jednak nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Choć przepięknie płonie w nim ogień, to jednak nie grzeje zbyt efektywnie. W dodatku ciągle musimy pilnować ognia ze względu na duże ryzyko pożaru, wywołanego przez strzelające iskry.

Kominek z wkładem

Połączenie estetyki z praktycznością. Wewnątrz kominka umieszczony jest żeliwny lub stalowy wkład, odpowiednio przeszklony. Dzięki temu możemy obserwować płonący ogień, a mnogość modeli sprawia, że kominek staje się wspaniałą dekoracją salonu. Dodatkowo możemy zdecydować się na wkład z płaszczem wodnym – w ten sposób ogrzewamy wodę pomiędzy za pomocą ciepła kominka i dostarczamy ją następnie do instalacji grzewczej.

Kominek kaflowy

Jest to przede wszystkim rozwiązanie estetyczne. Wzorowany na dawnych kominkach i obudowany pięknymi kaflami jest prawdziwą ozdobą pomieszczenia. W środku umieszcza się elektryczny wkład grzejący, który imituje prawdziwe płomienie. Jest to rozwiązanie piękne, choć również kosztowne ze względu na zużycie prądu.

Biokominek

Prawdziwy ratunek dla posiadaczy mieszkań w blokach – również i oni mogą cieszyć się pięknem żywego ognia we własnym domu. W przeciwieństwie do kominków opalanych drewnem tutaj używamy paliwa na bazie alkoholu etylowego. Eliminuje się w ten sposób dym, popiół i konieczność posiadania ciągu kominowego. Jego wadą jest cena paliwa oraz konieczność regularnego wietrzenia pomieszczeń, bowiem podczas użytkowania wydziela się dwutlenek węgla oraz para wodna.