Kotłownia z kotłem na olej opałowy – wymagania pomieszczenia, wady i zalety tego rozwiązania


rozwiązania
Klimat w Polsce nie zachęca do oszczędzania na ogrzewaniu – długie i mroźne zimy, chłodna wiosna i deszczowa jesień sprawiają, że najchętniej przebywamy w ciepłych pomieszczeniach, których ogrzanie może być kosztowne i uciążliwe. Który wariant wybrać? Jedną z opcji jest ogrzewanie za pomocą oleju opałowego. Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto poznać plusy i minusy ogrzewania olejowego.

Zalety

Przede wszystkim nie musimy martwić się dozowaniem paliwa. Jeśli przeraża nas konieczność dorzucania węgla do pieca co kilka godzin lepiej zdecydujmy się na korzystanie z oleju opałowego. W tym wypadku zamawiamy po prostu dużą dostawę oleju i korzystamy z zapasów przez dłuższy czas. Zaletą jest także duża dostępność materiału i bezproblemowa instalacja – w przeciwieństwie do gazu nie musimy starać się o przyłączenie do miejskiej sieci. Nie jest on także tak niebezpieczny, bowiem nie tworzy lotnych mieszanek wybuchowych.

Wady

Specyficzny zapach, który wiąże się ze składowaniem większych ilości oleju może być dla niektórych czynnikiem odstraszającym. Ponadto musimy liczyć się z regularnym czyszczeniem i konserwacją całej instalacji. Ceny oleju opałowego uzależnione są od cen ropy naftowej, dlatego należy być przygotowanym na ich wahania. Tak jak w przypadku kotłów na opał stały należy liczyć się z koniecznością posiadania osobnego pomieszczenia na kocioł oraz materiał opałowy.
Kotłownia, w której chcemy umieścić kocioł musi spełniać określone warunki. Przede wszystkim ma to być osobne pomieszczenie – tego rodzaju kotła nie zamontujemy w kuchni czy łazience. Prawo Budowlane określa, iż kotłownia nie może mieć kubatury mniejszej niż 8m3 i wysokość min. 2,2 m. Jeśli zbiornik na olej posiada pojemność nie większą niż 1000 litrów, możemy ustawić go w tym samym pomieszczeniu co kocioł pod warunkiem zachowania wszystkich procedur bezpieczeństwa (oddzielenie specjalną ścianką, odległość co najmniej 1 m). Nie wolno zapomnieć nam również o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia.