Mapa geodezyjna – co warto wiedzieć?


Zanim przystąpimy do budowy wymarzonego domu, trzeba spełnić wiele wymagań oraz zgromadzić potrzebne dokumenty. Jednym z ważniejszych okazuje się mapa geodezyjna. Tylko czym właściwie ona jest? Co skrywa się pod pojęciem mapy geodezyjnej? Kiedy jej obecność będzie potrzebna? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Czym jest mapa geodezyjna Poznań?

Mapy budowlane możemy podzielić na kilka rodzajów. Do najważniejszych zalicza się mapy zasadnicze, do celów projektowych, mapy inwestycyjne oraz mapy multimedialne. Są one bardzo ważne, ponieważ ułatwiają tworzenie projektu domu, a także samą budowę. Mapa geodezyjna jest dokumentem, który powstaje w oparciu o jedną z map budowlanych, dokładniej mówiąc o kopię mapy zasadniczej.

Zawiera ona dane z ewidencji gruntów i budynków oraz najważniejsze informacje o ukształtowaniu, zagospodarowaniu oraz uzbrojeniu terenu. Z racji tego, że mapa zasadnicza nie zawsze jest aktualna, więc sama w sobie nie może być wykorzystywana przy tworzeniu projektu. Dlatego mapa geodezyjna poznań często powstaje w wyniku zupełnie nowych pomiarów, spowodowanym podziałem, scalaniem, czy nawet obrotem nieruchomości.

Za jej powstanie odpowiadają wykwalifikowane i doświadczone osoby, które dysponują też szeroką wiedzą. Oczywiście mowa tutaj o profesjonalnych geodetach, więc jeśli zajdzie konieczność wykonania mapy geodezyjnej, to warto rozejrzeć się za kimś odpowiednim.

Kiedy wymagana jest mapa geodezyjna?

Najczęściej wskazuje się, że mapa geodezyjna bywa wykorzystywana przy podziale nieruchomości. Jednak jej obecność jest wymagana również wtedy, gdy składamy wniosek o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. W takich przypadkach mapa geodezyjna stanowi załącznik do składanego wniosku. Co więcej, mapa geodezyjna bywa też wykorzystywana w trakcie tworzenia projektu architektoniczno-budowlanego, czy też zagospodarowania działki pod budowę domu jednorodzinnego.v