Miejscowe podgrzewacze CW (ciepłej wody) – kiedy warto je zainstalować


Stały dostęp do ciepłej wody to obecnie standard, bez którego nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. Choć najwygodniejszym rozwiązaniem byłoby oczywiście posiadanie przyłącza, które stale zapewnia nam ciepłą wodę w kranach, to jednak nie zawsze jest to opłacalne ze względów ekonomicznych. Z pomocą przychodzą nam wtedy miejscowe podgrzewacze wody. Co warto o nich wiedzieć?

Ogrzewacze przepływowe

Wygodne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie potrzebujemy niewielkiej ilości ciepłej wody. Niemal od razu po załączeniu z kranu zaczyna lecieć ciepła woda. To rozwiązanie często spotykane w firmach i budynkach użyteczności publicznej. Charakterystyczne niewielkie skrzyneczki montowane nad kranami sprawdzą się także we wszelkich domkach letniskowych, w których spędzamy tylko część czasu. Przed zamontowaniem należy dopasować model ogrzewacza do zabezpieczenia instalacji.

Ogrzewacze pojemnościowe

Popularne dawniej termy, obecnie spotykane coraz rzadziej. Umożliwiają podgrzanie większej ilości wody, jednak ich rozmiar i waga sprawiają, że nie wszędzie mogą być zamontowane. Choć zabierają dużo miejsca, to jednak sprawdzą się dobrze wszędzie tam, gdzie ogrzewacze przepływowe nie spełnią swojej roli. Tu również powinniśmy sprawdzić możliwość podłączenia danego modelu do całości instalacji oraz dokładnie wymierzyć zarówno podgrzewacz, jak i pomieszczenie.

Kiedy zamontować?

Przede wszystkim w przypadku korzystania z wody w miejscach, w których nie przebywamy na co dzień. Zamiast instalowania skomplikowanego systemu możemy po prostu zamontować miejscowy podgrzewacz i w ten sposób zyskać dostęp do ciepłej wody w domku letniskowym. Ponadto sprawdzą się one także w przypadku, gdy w naszym domu łazienki i kuchnia są oddzielone od siebie większą przestrzenią. Wówczas wygodniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie osobnego ogrzewacza w każdym pomieszczeniu. Pamiętajmy jednak, że mają one swoje ograniczenia. Jeśli w danym gospodarstwie kilka osób będzie korzystało z ciepłej wody o różnych porach, to należy zastanowić się, czy podgrzewacz pojemnościowy będzie zaspokajał ich potrzeby pod tym względem.