Panele słoneczne powinny być zainstalowane w taki sposób, aby wykorzystać maksimum ich wydajności. Kluczowe jest ich usytuowanie, któremu należy poświęcić dużo uwagi. Montaż paneli słonecznych musi odbyć się w niezacienionym miejscu, tak aby były zdolne absorbować najwięcej promieniowania słonecznego. Sama instalacja polega na przymocowaniu ich w pozycji stabilnej, aby w skutek powiewów silnego wiatru czy opadów śniegu nie uległy zniszczeniu.
Należy też pamiętać o zainstalowaniu niezbędnych elementów, które zabezpieczą przewody elektryczne od opadów. Panele słoneczne, aby uzyskać 1kW mocy szczytowej wymagają ogniw o powierzchni 7m2. Stąd też rzadko stawiane są na działce blisko domu, bo to najzwyczajniejsze marnowanie miejsca, a część z nich może być postawiona w zacienionym sektorze. Z tego też powodu warto montaż paneli słonecznych przeprowadzić na dachu lub elewacji budynku.
Optymalne ustawienie paneli słonecznych
Osiągnięcie najwyższej sprawności przez panele słoneczne uzyskamy ustawiając je w taki sposób, aby ich powierzchnia czynna została skierowana w stronę słońca. Jednak ze względu na stały ruch Ziemi taka sytuacja jest możliwa tylko przez moment. Stąd też najkorzystniejszym ustawieniem paneli jest ich pozycja pod kątem 30-40° do poziomu.
Przy położeniu południowo-wschodnim lub południowo-zachodnim oraz pochyleniu w zakresie 25-55° uzyskana może być energia na poziomie 90-95% maksymalnego poboru. W przypadku, gdy panele słoneczne zostaną skierowane na zachód lub wschód, to przy zakresie pochylenia 25-40° otrzymamy od 80 do 90% możliwej do pozyskania energii. Podczas zimy najlepiej ustawić odbiorniki w pionie, ale nie przekraczając 60°. Kluczowe działanie paneli odbywa się w lecie.