Najem okazjonalny w Warszawie – co powinniśmy wiedzieć na ten temat?


Wynajem domów i mieszkań w Warszawie cieszy się niemałą popularnością. Stolica jest bowiem metropolią naprawdę dużą, oferującą nam zarówno możliwość zamieszkania w domu jednorodzinnym, jak i estetycznym mieszkaniu w klasycznej kamienicy. Ogranicza nas tu jedynie stan naszych środków finansowych oraz indywidualne potrzeby. Osoby, planujące tymczasowy pobyt w Warszawie, coraz chętniej decydują się tu na znacznie tańsze rozwiązanie, jakim jest wynajem nieruchomości na pewien okres. Aby móc ułatwić nieco życie najemcom, w 2009 roku wprowadzono nowy typ najmu, jakim jest umowa okazjonalna. I chociaż nie każdy właściciel lokalu oferuje nam możliwość podpisania tego typu umowy, naprawdę warto jest mieć ją na uwadze. Pomimo bardziej rygorystycznych reguł, najem okazjonalny odznacza się bowiem lepszą ochroną praw osoby, wynajmującej lokal. W niniejszym artykule przybliżymy Wam ten niezwykle istotny temat.

Wynajem mieszkań i domów w Warszawie – podstawowe założenia najmu okazjonalnego

Według prawa, oddanie luksusowego mieszkania w Warszawie na wynajem jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy jego właściciel nie prowadzi własnej działalności gospodarczej, zaś sam lokal nie jest wykorzystywany w celach przedsiębiorczych. Najemca musi tu również przedstawić akt notarialny, dowodzący, że w przypadku działań egzekucyjnych, opuści on lokal, zabierając z niego swoje rzeczy. Osoba ta powinna wskazać także nowy lokal, do którego przeniesie się, w przypadku wydania nakazu eksmisji. Właściciel musi tu również wydać zgodę na przebywanie w jego lokalu. Ogromną zaletą najmu okazjonalnego jest tu również bardzo długi termin – mieszkania trzypokojowe w Warszawie na wynajem mogą być bowiem naszym lokum przez dziesięć lat. Termin też można również przedłużyć za porozumieniem stron.

Mieszkania trzy- i czteropokojowe na wynajem w Warszawie – ochrona najemcy w najmie okazjonalnym

Niewątpliwym atutem mieszkań czteropokojowych na wynajem w Warszawie, dostępnych także poprzez najem okazjonalny, jest dodatkowa ochrona najemcy. Jeśli nie zalegamy z płaceniem czynszu, nie wynajmujemy lokalu osobom trzecim oraz nie zakłócamy porządku, wynajmujący nie ma prawa wyrzucić nas na bruk. Dzięki temu, nie musimy obawiać się nagłej utraty dachu nad głową, spowodowanej nagłą zmianą zdania ze strony właściciela.