Nowoczesne trendy w architekturze budynków mieszkalnych


Choć obecnie trudno mówić o masowym trendzie architektonicznym, bowiem każdy może zdecydować się na indywidualny projekt, to jednak mamy możliwość zaobserwowania pewnych tendencji. Polskie domy nie odbiegają już od europejskich standardów oraz łączą w sobie wygodę, funkcjonalność i ciekawy design. Jakie rozwiązania są obecnie najpopularniejsze?

Kolorystyka

Jest to najprostszy i zarazem najtańszy sposób na wyróżnienie budynku spośród pozostałych. Eksperymentując z kolorem tynków możemy osiągnąć ciekawy efekt przy niewielkich kosztach. Choć pastelowe barwy nadal trzymają się mocno, to jednak coraz częściej sięgamy też po odcienie zimne, szarości i surowa biel. Większe powierzchnie możemy przełamać jaśniejszymi barwami i ocieplić je za pomocą soczystych odcieni.

Przeszklenia

Obecna tendencja dąży do powiększania powierzchni przeszklonych. Jest to sposób nie tylko na ciekawy projekt całej bryły, ale również rozwiązane doceniane przez domowników. Większa ilość światła działa na nasze samopoczucie i zdrowie oraz daje wrażenie powiększenia wnętrza. Zyskujemy również korzystny widok na zieleń lub panoramę miasta. Warto skonfrontować projekt z praktyką i sprawdzić, czy przeszklenia znajdą się po odpowiedniej stronie domu w stosunku do stron świata. To rozwiązanie pozwoli na oszczędności w zakresie ogrzewania pomieszczeń.

Materiały wykończeniowe

Już od dawna porzuciliśmy plastikowe wykończenia: elewacje wykonane z sidingu są praktyczne i łatwe w utrzymaniu, ale teraz coraz częściej obserwujemy powrót do naturalnych materiałów. Wielki powrót świętują elementy drewniane, coraz częściej sięgamy także po kamień i cegłę.

Prostota i klasyka

Jeśli nie mamy do końca pomysłu, jak miałby wyglądać nasz wymarzony dom, postawmy na sprawdzone rozwiązania. Prostota wcale nie oznacza nudy – nasz dom może wyróżniać się poprzez interesujące detale czy ciekawe wykończenia fasady. Pamiętajmy także, że nadmiar bywa czasami gorszy od braku: czasami zbyt wiele nietypowych rozwiązań sprawi, że dom w efekcie przestanie być wygodny i funkcjonalny, czyli przestanie spełniać swoją podstawową funkcję.