Nożyce do kabli – dlaczego powinniśmy mieć je w naszej torbie?


Przeglądając oferty specjalistycznego sklepu internetowego, oferującego narzędzia dla profesjonalistów, z pewnością zetkniemy się z bogatym wyborem nożyc do kabli. Ciężko jest się temu zresztą dziwić – to właśnie one stanowią bowiem podstawę wyposażenia każdego fachowca. Spora różnorodność dostępnych modeli sprawia z kolei, że nożyce umożliwiają nam przeprowadzanie szerokiej gamy procedur. A ponieważ narzędzia te nie należą do szczególnie skomplikowanych, nierzadko sięgają po nie także osoby prywatne, majsterkujące okazjonalnie w swoich własnych pracowniach. W niniejszym artykule opowiemy, dlaczego nie powinniśmy bagatelizować konieczności posiadania nożyc w naszym wyposażeniu.

 

Precyzja pracy

Każdy instalator wie doskonale, jak ważną rolę w jego zawodzie pełni precyzja. Z tego też powodu, warto jest sprawdzić, czy konkretny sklep internetowy posiada w swoim asortymencie wysokiej klasy narzędzia, przeznaczone do dokładnego cięcia przewodów. Mowa tu o nożycach, wykonanych z solidnych materiałów, a także wyposażonych w specjalne mechanizmy, redukujące ilość siły, wymaganej do przecięcia przewodów. Bardzo dobrym wyborem są tu modele zapadkowe, odznaczające się znakomitym manewrowaniem. Co więcej, nożyce tego typu tną kable w sposób staranny, nie niszcząc ich ani nie odkształcając. Nożyce zapadkowe nadają się również do cięcia kabli grubszych, co czyni je niezwykle wszechstronnym rozwiązaniem zarówno dla instalatorów, jak i osób, zajmujących się obróbką przewodów na własną rękę.

 

Dobór nożyc

Wybierając nożyce, powinniśmy wziąć przede wszystkim pod uwagę rodzaj obrabianych przez nas kabli. Stal, miedź czy też aluminium wymaga bowiem od nas użycia specjalnie dostosowanego sprzętu. Niezwykle istotna jest tu również rękojeść. Powinna być ona komfortowa na tyle, aby nawet dłuższa praca nie męczyła naszych dłoni. Jeśli mamy zamiar pracować przy kablach pod napięciem, zadbajmy również o izolację tego elementu. Nie zapominajmy również, aby zawsze stawiać na usługi zaufanego sklepu internetowego narzędzia. Przykładem jest tu chociażby polski IsTools, oferujący szeroki wybór nożyc najwyższej klasy.