O czym warto pamiętać przy wynajmowaniu mieszkania?


Jeśli planujesz wynajmować mieszkanie, istotne jest nie tylko pierwsze wrażenie. Choć nieruchomość może na pierwszy rzut oka sprawiać wrażenie idealnej, to jednak decyzję należy podejmować na spokojnie i po przeanalizowaniu wszystkich wad i zalet mieszkania.

Wbrew pozorom to nie umeblowanie czy stan kuchni może mieć kluczowe znaczenie; zanim podpiszesz umowę najmu zwróć uwagę również na inne kwestie. Bardzo ważna jest na przykład wystawa okien: okna wychodzące na południe to z jednej strony jasne i ciepłe pomieszczenie w czasie zimy, z drugiej natomiast – konieczność posiadania zasłon lub rolet w czasie lata. Przed finalizacją umowy dobrze jest również przyjrzeć się uważnie samym oknom: choć coraz częściej są one wymienione na plastikowe, to jednak w niektórych mieszkaniach nadal znajdują się drewniane okna, które często dość mocno przepuszczają ciepło. Sprawdź także, czy mieszkanie posiada wystarczająco dużo szaf, komód i innych miejsc do przechowywania – może się okazać, że konieczne będzie samodzielne doposażanie, by zmieścić w mieszkaniu wszystkie swoje rzeczy.

Z kolei w przypadku mieszkań kompletnie wyposażonych niewykluczone, że Twoja wizja będzie nieco odmienna od wizji właściciela; upewnij się, że na Twoje życzenie może zabrać z mieszkania część mebli, jeśli nie chcesz męczyć się w zagraconej przestrzeni. Bardzo ważnym drobiazgiem ułatwiającym życie jest także kluczyk do skrzynki; bez niego każda przesyłka będzie wymagała wizyty na poczcie.