Ogrzewanie grzejnikowe – wady i zalety


Myśląc o ogrzewaniu naszego domu pierwszym rozwiązaniem, które przychodzi nam do głowy jest ogrzewanie grzejnikowe. Jest to najpopularniejszy sposób ogrzewania domów i mieszkań, choć zanim zdecydujemy się na jego montaż warto poznać wady i zalety tradycyjnych grzejników.

Wygoda

Każdy kto choć raz wrócił zziębnięty w styczniowy wieczór doceni możliwość ogrzania się przy grzejniku. Osiąga on wysoką temperaturę bardzo szybko, nawet jeśli wcześniej był całkowicie zakręcony. Dlatego jeżeli zależy nam na możliwości szybkiej regulacji temperatury, wybierzmy ogrzewanie grzejnikowe. W ten sposób sami decydujemy, czy chcemy, by grzejniki działały z maksymalną mocą. Możemy też całkowicie odciąć źródło ogrzewania bez konieczności dodatkowego ochładzania pomieszczenia, co ma miejsce w przypadku ogrzewania podłogowego.

Problemy z urządzaniem wnętrz

Ileż to razy planowaliśmy zagospodarowanie danej przestrzeni i okazywało się, że na przeszkodzi stoi nam właśnie montaż grzejnika! Choć wiele osób ceni sobie bliskość kanapy czy fotela w pobliżu źródła ciepła, to jednak przy mniejszych pomieszczeniach ciężko będzie nam zmieścić razem łóżko, biurko, komodę i regały. Choć na rynku dostępnych jest obecnie wiele modeli grzejników, to jednak zawsze musimy liczyć się z tym dodatkowym urządzeniem w pokoju.

Łatwy montaż

Stosunkowo szybko i łatwo możemy zamontować ten rodzaj ogrzewania w naszym domu. Żadnych długotrwałych remontów, zrywania podłóg i wszechobecnego bałaganu. Nie musimy martwić się także wystrojem wnętrza oraz wymogami dotyczącymi parkietu. Nawet jeśli zdecydujemy się na częściowe zasłonięcie grzejnika, to dalej będzie on spełniał swoją funkcję.

Wszechobecny kurz

Niestety, pod tym względem ogrzewanie grzejnikowe zdecydowanie przegrywa z podłogowym. Wokół grzejnika zbiera się trudno dostępny kurz, który potem zalega na nim i po podgrzewaniu drażni układ oddechowy jeszcze bardziej. W dodatku ruch ciepłego powietrze powoduje nieustanne poruszanie się zawieszonych w nim drobinek kurzu. Jeśli wśród naszych domowników znajduje się osoba z alergią, to warto ograniczać do minimum wszelkie uciążliwe rozwiązania.