Ogrzewanie podłogowe – wady i zalety


Ogrzewanie podłogowe cieszy się w polskich domach coraz większą popularnością. Wiele osób wręcz nie wyobraża sobie mieszkania bez ciepłej podłogi pod stopami. To rozwiązanie sprawdzi się niemal w każdym domu, jednak zanim podejmiemy decyzję warto zapoznać się z plusami i minusami ogrzewania podłogowego.

Zalety

Jest ich naprawdę wiele! Taki rodzaj ogrzewania docenią przede wszystkim astmatycy, osoby chorujące na choroby układu oddechowego i borykające się z przesuszeniem skóry. Ogrzewanie podłogowe pozwala bowiem na zachowanie większej wilgotności powietrza w pomieszczeniach, dlatego czujemy się w nich o wiele lepiej również podczas ciężkiej zimy. Zupełnie odmienny od tradycyjnego rozkład temperatury jest bowiem korzystniejszy dla naszego zdrowia. Ponadto cyrkulacja ciepłego powietrza w tradycyjnych grzejnikach powoduje mniejsze osadzanie się kurzu dookoła. Nie musimy już martwić się ciągłym odkurzaniem starych kaloryferów w obawie przed przypiekającym się kurzem, tak niebezpiecznym dla alergików. W przypadku gdy liczy się dla nas każdy metr kwadratowy ogrzewanie podłogowe pozwala na lepsze wykorzystanie powierzchni pod okrami.

Minusy

Niestety należy wspomnieć także o pewnych niedogodnościach. Przede wszystkim: wszelkie awarie i usterki będą wymagały od nas zrywania podłóg, a następnie wypełniania na nowo powierzchni betonem. To sprawia, że niemal niemożliwe jest naprawienie systemu „od ręki”. Trudności rekompensuje jednak znikoma awaryjność całego systemu. Pasjonaci dekorowania wnętrz mogą być także rozczarowani: w tym wypadku nie możemy pozwolić sobie na grube dywany czy masywne meble, które nie przepuszczą ciepła do wyższych części pomieszczenia. Wiele osób za minus tego rozwiązania podaje także brak możliwości precyzyjnego sterowania ogrzewaniem, w przeciwieństwie do ogrzewania grzejnikowego.

Koszt

Cena ogrzewania podłogowego w montażu jest niestety znacząco wyższa od założenia tradycyjnego ogrzewania grzejnikami. W przypadku domów o dużych stratach ciepła może być także nieefektywne i wymagać dodatkowego ogrzewania w przypadku cięższej pogody.