Płytki kolczaste – kiedy powstały i do czego służą?


Rosnąca świadomość ekologiczna przejawia się w wielu dziedzinach, w tym również w budownictwie. Od kilku lat coraz więcej deweloperów używa materiałów prefabrykowanych, które pozwalają minimalizować zużycie materiałów i produkować dwutlenek węgla. Najczęściej konstrukcje prefabrykowane są wykorzystywane do budowy hal magazynowych i fabryk. Technologia ta również jest stosowana w konstrukcjach drewnianych. Aby były trwałe, budowlańcy wykorzystują płytki kolczaste. W naszym artykule omówimy łączniki tego typu. Zapraszamy do lektury. 

Kiedy wynaleziono płytki kolczaste?

W XX wieku budownictwo bardzo szybko się rozwijało, zwłaszcza po II Wojnie Światowej. Płytki kolczaste powstały 1952 roku. Z początku wykorzystywane były do łączenia wiązarów, natomiast po 30 latach zostały udoskonalone, co pozwoliło zwiększyć zakres ich zastosowania. 

Obecnie są wykorzystywane głównie w Europie, a także Ameryce Północnej i Południowej. Płytki kolczaste wyróżniają się uniwersalnością i trwałością, przez co tak naprawdę są wykorzystywane nawet w odległych zakątkach świata. 

W przeciągu dekad elementy te były badane pod wieloma względami. Najnowsze raporty potwierdzają, że płytki kolczaste potrafią obniżyć koszty konstrukcji nawet o 45%. Nie da się ukryć, że to bardzo dużo, zwłaszcza gdy w czasie światowej inflacji. Dlatego elementy cieszą się wręcz rosnącą popularnością

Płytki kolczaste – charakterystyka 

Zazwyczaj płytki kolczaste są produkowane z grubej stali nierdzewnej i ocynkowanej. Wyróżniają się zaokrąglonymi kolcami, które przekładają się na obniżenie ciężaru konstrukcji. Co więcej, dzięki nim można kształtować dowolne połacie dachowe. Na rynku występują w różnych wielkościach, a także kolorach, co sprawia, że bez problemu można dobrać płytki kolczaste do swoich indywidualnych preferencji. 

Jakie zastosowanie płytki kolczaste? 

Elementami, jakimi są płytki kolczaste, znajdują swoje zastosowanie w budowie dachów hal magazynowych i przemysłowych, obiektów sportowych, a także więźb dachowych stosowanych w budownictwie mieszkalnym. Dzięki swoim właściwościom mogą być również z powodzeniem wykorzystywane do wzmacniania istniejących dachów płaskich oraz narożników w ścianach betonowych, stalowych i drewnianych.