Stół – najważniejszy mebel


Stół od wieków stanowi najważniejszy mebel w naszym domu. Wciąż istnieje tradycja, według której pierwszym meblem wnoszonym do nowego domu powinien być stół jako symbol rodziny i dostatku; symbol domowego ołtarza. Stąd też wywodzi się zwyczaj, że najważniejszy jest duży stół jadalniany, duży stół kuchenny albo duży stół do salonu, wokół którego siadają członkowie rodziny.

 

Odpowiedni stół do jadalni

 

Coraz częściej mawia się, że to jadalnia jest sercem domu. Duży stół do jadalni pełni więc podwójną funkcję: wyznacza strefę posiłków oraz miejsce, wokół którego skupia się cała rodzina oraz znajomi. To właśnie tutaj trwa nie tylko ucztowanie, ale także toczą się najciekawsze rozmowy oraz pełne pasji dyskusje. Duży stół do jadalni zastąpił królujące jeszcze niedawno ciężkie ławy, które zwykle bywały mało praktyczne. Duży, często rozkładany stół można zaś bez problemu dopasować do mebli oraz stylu, w jakim utrzymana jest jadalnia. 

Nie w każdym domu, czy mieszkaniu jest miejsce na wyznaczenie osobnej jadalni. Wówczas tę rolę przejmuje salon lub tradycyjnie kuchnia. Większość z nas pamięta, jak wyglądał duży stół kuchenny, często nakryty serwetą lub… ceratą. Gromadziła się wokół niego cała rodzina, było gwarno i wesoło. Na szczęście ta tradycja znowu powraca. Znikają ławy, a stoliki kawowe znowu pełnią rolę miejsc do wypicia kawy. Stół staje się zaś ponownie tym, czym być powinien: miejscem celebracji posiłków i spotkań z bliskim. 

 

Jak wybrać duży stół jadalniany?

 

Podczas wyboru odpowiedniego stołu należy wziąć pod uwagę styl, w jakim utrzymane jest pomieszczenie, kolor mebli oraz funkcjonalność. Jeżeli planujemy gościć przy nim całą rodzinę lub liczne grono przyjaciół z pewnością przyda się duży stół jadalniany z funkcją rozkładania. Dzięki temu na co dzień zyskujemy więcej przestrzeni. Jako, że jest to mebel najczęściej używany w każdym domu warto pamiętać o tym, by był trwały, estetyczny i odpowiednio wysoki – tu w grę wchodzą jeszcze krzesła. Do najpopularniejszych zestawów należy: duży stół do salonu z zestawem sześciu krzeseł. Wybierając tego typu zestaw mamy pewność, że całość już będzie dobrana, w odpowiedniej stylizacji oraz kolorze. Sprawdzi się zarówno podczas wspólnych posiłków, celebracji uroczystości, jak i w czasie zabawy, choćby jako miejsce wspólnego układania puzzli lub grania w planszówki. 

Nie trzeba przejmować się brakiem miejsca. Jeżeli mieszkanie jest małe, takim centrum może stać się duży stół kuchenny. Największą zaletą tego rozwiązania jest wygoda. Nie trzeba przecież nosić talerzy z gorącymi zupami do innego pomieszczenia, bo wszystko jest na miejscu. Co ważne, stoły są tak różnorodne, że bez problemu dobierzemy zarówno klasyczny drewniany mebel, jak i nowoczesny, utrzymany w klimacie lśniących szafek. Wygoda, funkcjonalność i estetyka – to trzy najważniejsze fundamenty podczas wyboru stołu. 

 

Symbolika stołu

 

Niezależnie od umiejscowienia, pamiętajmy, że stół jest najważniejszym miejscem w domu. To właśnie przy nim zbiera się rodzina podczas świat oraz siadają przyjaciele podczas imprez. Wokół stołu skupia się najwięcej emocji i jednocześnie zacieśniają się więzi. Wykorzystajmy pełnię jego potencjału i cieszmy się wspólnie spędzanymi chwilami z bliskimi. Są one bezcenne i często na długo zapadają w pamięć.