Szamba betonowe 12m3 – popularne i praktyczne


Szamba betonowe 12m3 są jednymi z najbardziej popularnych zbiorników na nieczystości. Jest to optymalne rozwiązanie dla kilkuosobowej rodziny (liczącej 4 – 5 osób) i mieszkającej w całorocznym domu. Mogą być one jednokomorowe lub dwukomorowe.

 

Najwyższa jakość, bezproblemowa eksploatacja

 

Niesłabnąca od lat popularność kubatury szamba betonowe 12m3 to pewność, że jest to rozwiązanie idealne dla domku jednorodzinnego, w którym mieszka aktywna, kilkuosobowa rodzina. Do produkcji zbiornika na nieczystości są używane materiały najwyższej jakości, które zapewniają bezpieczeństwo, szczelność, trwałość i bezproblemową eksploatację przez wiele lat. Gotowe szambo jest przywożone na miejsce w jednej części. Nie straszne mu ani podmokłe grunty, ani obciążenia zewnętrzne. Dzięki dużej masie zbiornik osadza się w gruncie, a specjalnie zabezpieczone pokrywy zapewniają odporność na wszelkie obciążenia. 

 

Szybki montaż

 

Ogromną zaletą jest także szybki montaż. Po wykopaniu dołu (co najmniej 30 – 50 cm szerszego od rozmiaru zbiornika) należy przygotować teren, by mógł podjechać samochód transportowy. Szamba betonowe 12m3 są opuszczane do wykopu za pomocą urządzenia hydraulicznego. To najtrudniejszy etap. Później wystarczy już tylko zaizolować zbiornik (górną część zabezpieczyć dodatkowo wodoszczelną zaprawą), podłączyć przewody i zakopać. Prace przy montażu szamba trwają zwykle od 2 do 6 godzin. 

Wadą szamb betonowych jest ich duża waga (nawet do kilku ton). To właśnie ich ciężar może rodzić problemy podczas transportu oraz przy montażu na miejscu – szczególnie, gdy działka jest wąska, mała lub trudnodostępna dla samochodu transportowego. 

 

Pojemność szamba

 

Pojemność zbiornika na nieczystości musi być dostosowana do potrzeb użytkowników. Według uogólnionych szacunków jedna osoba produkuje między 100 a 200 l nieczystości na dobę. Pamiętajmy przy tym, że szambo musi pomieścić ścieki na dwa tygodnie.

Szamba betonowe 12m3 (pojemność 12 000 l) są przeznaczone na kilkuosobową rodzinę (4 – 5 osobową). Jeżeli rodzina liczy więcej osób, należy zainstalować odpowiednio większy zbiornik.