Ubezpieczenie nieruchomości – jak to zrobić?


Choć na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest ubezpieczenie naszego domu lub mieszkania, to jednak przypominamy sobie o tym przed planowaną dłuższą nieobecnością. Wizja zalania, pożaru czy włamania zaczyna być wtedy na tyle groźna, że szukamy dobrego ubezpieczenia nieruchomości. Tymczasem powinniśmy być przygotowani na każdą okoliczność – może się bowiem okazać, że z dnia na dzień będziemy musieli opuścić nasz dom na dłuższy czas. Warto mieć w tym wypadku spokojną głowę i nie musieć martwić się brakiem ubezpieczenia. Jak przygotować się do zawierania takiej umowy?

Porównaj oferty

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele możliwości ubezpieczenia nieruchomości. Zamiast wybrać najprostsze rozwiązanie i zdecydować się na ofertę identyczną do wybranej przez znajomych, zastanówmy się przez chwilę. Każdy ma przecież inne potrzeby i wymagania, dlatego lepiej dopasować ubezpieczenie indywidualnie. Jeśli mamy problem z przeprowadzeniem takiej analizy, skorzystajmy z gotowych porównywarek. Na podstawie naszych preferencji pomogą one ustalić zakres ochrony i wysokość składek.

Poznaj opinie

Obecnie mamy możliwość sprawdzenia, czy dane towarzystwo ubezpieczeniowe posiada szeroką ofertę, kompetentną obsługę oraz krótki czas realizacji odszkodowań. Zanim podejmiemy decyzję poczytajmy wcześniej wypowiedzi innych użytkowników. Możemy także skorzystać z rankingów firm ubezpieczeniowych. Jeśli dana firma ma wiele negatywnych opinii oraz jej klienci zgłaszają wiele wątpliwości – nie podejmuj tego ryzyka.

Przeczytaj dokładnie umowę

Ogólne Warunki Umowy (OWU) zawierają wszystkie niezbędne informacje. Dzięki temu możesz dowiedzieć się, jak wygląda cały proces likwidacji szkody, jakie są szczegółowe warunki, ile czasu będziesz czekać na uzyskanie odszkodowania. Dowiesz się z nich także o sytuacjach, w których ubezpieczenie nie zostanie wypłacone. Nie bój się zadawania dodatkowych pytań oraz analizowania na spokojnie umowy – jesteś przecież klientem, który ma prawo dokładnie przemyśleć swój zakup.