Wentylacja mechaniczna czy naturalna? Jaką zastosować w domu?


Dobrze wentylowany dom to gwarancja zdrowia oraz wymóg podczas montażu wielu instalacji. Coraz częściej właściciele domów jednorodzinnych zastanawiają się nad dodatkowym rodzajem wentylacji, zwłaszcza w przypadku gdy zawodzą rozwiązania naturalne. Co powinniśmy wiedzieć przed podjęciem decyzji o sposobie wentylacji?

Wentylacja naturalna

Z powodu jej mechanizmu działania bywa nazywana także grawitacyjną. Wykorzystuje ona bowiem różnicę temperatur pomiędzy wnętrzem domu a środowiskiem zewnętrznym. Cały system opiera się na zbudowaniu sieci kominów z kanałami wentylacyjnymi oraz nawiewników. Podciśnienie wytworzone przez powietrze uciekające na zewnątrz powoduje wprowadzenie powietrza i wentylowanie pomieszczenia.

Niewystarczająca wentylacja

Obecnie coraz bardziej dbamy o izolowanie budynku. Szczelne ściany i okna, brak wietrzenia pomieszczeń i niewystarczający ciąg kominowy sprawiają, że na naszych ścianach szybko pojawi się pleśń i i wilgoć. To z kolei wpływa na układ oddechowy wszystkich domowników oraz powoduje szybsze niszczenie wyposażenia.

Wentylacja mechaniczna

Pomocą przy wymianie powietrza w domu stają się systemy wentylatorów. Pozwalają na kontrolę ruchu powietrza i wymuszają jego ruch w momencie niedostatecznej wymiany z otoczeniem. W ten sposób możemy regulować ilością powietrza i zwiększać ją w razie potrzeby. System składa się z centrali oraz kanałów doprowadzających i odprowadzających. Dodatkową korzyścią jest także odzyskiwanie części ciepła; montaż rekuperatora pozwoli na ogrzewanie pomieszczeń poprzez mechanizm pompy cieplnej.

Koszty

Choć koszt montażu nowej instalacji wentylacyjnej może początkowo przerażać, warto popatrzeć na całość w szerszej perspektywie. Wentylacja naturalna wiąże się z częściowymi stratami ciepła w budynku, bowiem opiera się na systemie wietrzenia oraz niedostatecznej izolacji. W przypadku zastosowania wentylatorów możemy ograniczyć uciekanie ciepła oraz dodatkowo odzyskać część energii cieplnej. Nie ryzykujemy jednocześnie własnym zdrowiem i nie narażamy się na niekorzystne działanie wilgoci.