Gdzie wykorzystuje się wozidła


Wozidła technologiczne znajdują zastosowanie przede wszystkim na placach budów,w kopalniach odkrywkowych i górnictwie podziemnym, kamieniołomach i wszędzie tam, gdzie standardowe wywrotki nie dają sobie rady. Przystosowane są bowiem do pracy na trudnych – nierównych czy grząskich terenach.

Wozidła budowlane są wykorzystywane często przy budowie dróg do transportu kruszyw. Wozidła mają różną ładowność i przybierają rożne formy. Podczas prac, gdzie jest niewiele materiałów sypkich wystarczające są już taczki elektryczne, którymi można przewieźć materiały sypkie, ale też materiały budowlane. Miniwywrotki to pojazdy, które sprawdzą się w budynkach lub tam, gdzie konieczne jest pokonywanie wąskich przejść. Służą do przewożenia materiałów sypkich, jak na przykład piasek, ale też cegieł czy drewna. Wzmocniona konstrukcja wozideł sprawia, że mogą one bezawaryjnie pracować w najtrudniejszych warunkach. W kamieniołomach sprawdzą się wozidła technologiczne o dużej ładowności. Pracę w tych warunkach ułatwiają także łańcuchy na opony, które sprawiają, że opony wozideł mają dłuższą żywotność, a one same sprawniej się poruszają po trudnym terenie. Łańcuchy wykorzystywane są do prac w kamieniołomach, kopalniach odkrywkowych i podziemnych czy jazdy po gorącym żużlu. Wysoka temperatura podłoża z pewnością uszkodziłaby niechronione opony. Do pracy w kopalniach odkrywkowych wykorzystywane są wozidła o prostej konstrukcji. Dach kabiny jest zazwyczaj wzmocniony, co stanowi ochronę przed możliwością uszkodzenia go przez spadające odłamki skalne. Wozidła przegubowe to pojazdy do zadań specjalnych. Mają tę zaletę, że ich zastosowanie w kamieniołomach, na żwirowiskach czy w kopalniach odkrywkowych nie wymaga budowy specjalnych dróg, ani podjazdów, bo poradzą sobie doskonale na najtrudniejszym podłożu, jednocześnie go nie niszcząc. Wozidła sztywnoramowe charakteryzuje z kolei duża ładowność oraz możliwość transportowania dużych, wielkogabarytowych ładunków.

Jeszcze w połowie zeszłego wieku podczas prac w kamieniołomach wykorzystywano ręczne wózki. Obecnie stosowane wozidła to sprzęt zaawansowany technologicznie o doskonale przemyślanej konstrukcji. Dotyczy to przede wszystkim skrzyni, która musi być bardzo wytrzymała, a także dostosowana do przewozu materiałów po dużych nierównościach, na przykład skałach. Wozidła te są też wyposażone w silniki, które wytrzymują wiele godzin pracy w trudnych warunkach bez przegrzewania się. Wozidła przeznaczone do prac w kamieniołomach, kopalniach i innych wymagających miejscach są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, dzięki czemu coraz lepiej sprawdzają się w trudnych warunkach, jakie panują w kopalniach czy kamieniołomach. Nowoczesne wozidła mają specjalne konstrukcje podwozia i nadwozia, a także napęd o coraz lepszych parametrach. Obecnie produkowane wozidła nie są urządzeniami uniwersalnymi, a przeznaczonymi do wykonywania konkretnych prac, dlatego przed wyborem warto poznać szczegółowo ich możliwości i specyfikację. Do prac w kopalniach odkrywkowych przeznaczone są samochody samowyładowcze, które mają ładowność aż do 40 ton. Skrzynie ładunkowe często są wyłożone specjalną okładziną, która ułatwia zsypywanie ładunku, a także stanowi ochronę, dzięki której skrzynia tak szybko się nie niszczy. Wozidła budowlane przydatne są zarówno podczas wznoszenia domu, jak i budowy tuneli drogowych czy samych dróg. Takie profesjonalne maszyny produkuje przede wszystkim firma Volvo. Oferowane przez tego producenta wozidła potrafią poruszać się po najtrudniejszym terenie z dużą prędkością. Są bowiem wyposażone w zawieszenie, które eliminuje wstrząsy, dzięki czemu kierowca nie musi zwalniać tempa, by czuć się komfortowo. Pełne zawieszenie eliminuje zarówno wstrząsy, jak i nadmierny hałas. Dzięki tym udogodnieniom prace trwają krócej i są prowadzone sprawniej. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w kamieniołomach i podczas różnych prac górniczych.