Jak wykorzystać wodę deszczową w domu?


Zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej to dobry sposób na zaoszczędzenie nie tylko pieniędzy, ale również wody. Nie w każdym wypadku potrzebujemy bowiem wody uzdatnionej do picia. Kiedy możemy wykorzystać deszczówkę i w jaki sposób można to zrobić?

Materiał ma znaczenie

Choć sama woda deszczowa jest dosyć czysta, to jednak spływa do nas po dachu, dlatego jeśli nasz dach jest pokryty azbestem lub papą bitumiczną, nie powinniśmy jej wykorzystywać. Ponadto może powodować korozję, dlatego lepiej wyłapywać ją do pojemników z tworzyw sztucznych.

Podlewanie ogrodu

Jeden z najpopularniejszych sposobów wykorzystania wody deszczowej. Jednak warto pójść o krok dalej i zamiast napełniać konewkę wodą z beczki możemy pokusić się o specjalny system zasilająco – pompowy. W ten sposób możemy wtłoczyć ją bezpośrednio do węża ogrodowego i wykorzystać do podlewania ogrodu. Najbardziej skomplikowany, ale i najefektywniejszy sposób to stworzenie całego systemu automatycznego nawadniania ogrodu. W ten sposób będziemy cieszyć się pięknym trawnikiem bez konieczności ponoszenia kosztów dodatkowego zużycia wody.

Znakomita do czyszczenia

Nie dość, że czysta, to jeszcze miękka – woda deszczowa znakomicie nadaje się do prania. W ten sposób nie tylko zmniejszamy koszt wody, ale również zużywamy mniej środków piorących. W tym wypadku powinniśmy zainstalować system rozprowadzający wodę deszczową do odbiorników. Zastosowanie specjalnych filtrów pomoże w wyłapaniu większości zanieczyszczeń. Ponadto kierowcy pokochają deszczówkę za jej właściwości w przypadku mycia samochodu – dzięki niej pożegnają się bowiem z nieestetycznymi zaciekami.

Odpowiednie instalacje

Stosując bardziej rozbudowane systemy wykorzystywania wody deszczowej powinniśmy przede wszystkim zadbać o zamontowanie dodatkowej instalacji. Nie wolno łączyć jej w żadnym punkcie z instalacją wody pitnej. Wykorzystywanie wody deszczowej wiąże się także z odprowadzaniem zużytej deszczówki do sieci kanalizacyjnej, dlatego musimy być przygotowani na montaż dodatkowego wodomierza i nieco wyższe opłaty za odprowadzanie ścieków.