Buty robocze – ich rola i przeznaczenie


W sklepach z asortymentem bhp można dostać dosłownie wszystko, czego potrzeba do komfortowej i bezpiecznej pracy na różnych stanowiskach. Wśród nich znajduje się między innymi obuwie robocze. Jaką pełni rolę i dlaczego jest tak bardzo ważne?

Czemu służą buty robocze?

Profesjonalne buty robocze to obuwie przystosowane do trudnych warunków, w jakich niektórzy pracują. Ktoś pracuje na budowie, ktoś inny spawa, są jeszcze osoby, które pracują na wysokościach – każda z nich potrzebuje odpowiedniego obuwia. A buty zwane roboczymi są wykonane w taki sposób, aby nogi nie ślizgały się na różnych powierzchniach, stopy nie zamakały i były chronione przed iskrami, ogniem, czy na przykład uderzeniem twardych i ciężkich przedmiotów. Solidne obuwie jest potrzebne nawet w magazynach. Buty te muszą być przede wszystkim dobrze wykonane, muszą zapewniać komfort i bezpieczeństwo. Nie mogą ograniczać czy spowalniać ruchów. 

Gdzie wykorzystuje się buty robocze?

Jak już była mowa powyżej, buty robocze wykorzystuje się w wielu miejscach pracy. Na swój sposób buty te mogą obowiązywać w każdej pracy, bo przecież są różnorodne. Choć najczęściej kojarzą się z solidnymi, twardymi, mocno zabudowanymi butami, które można zgniatać, moczyć, a nawet potraktować ogniem, co i tak ich nie zniszczy. Tymczasem buty używane na przykład przez lekarzy też są butami roboczymi, a te zdecydowanie bardziej różnią się od butów wykorzystywanych na budowie. Także można powiedzieć, że buty robocze obowiązują w każdym miejscu pracy, z tym że w każdym z nich będą one inne, dostosowane do specyfiki wykonywanego zawodu. Duży wybór butów roboczych wykorzystywanych do pracy fizycznej, można znaleźć w niejednym sklepie bhp. 

Wybierając buty robocze, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na ich jakość i materiał, z jakiego zostały wykonane. Należy ocenić, czy nadają się do użytkowania w oczekiwanym zakresie. Druga sprawa to rozmiar. Aby buty te faktycznie chroniły i nie przyprawiały o kolejne odciski, muszą być dobrze dobrane pod względem rozmiaru.