Liczy się wnętrze


Komin to nie jest tylko to, co widać na pierwszy rzut oka. Ważne jest też jego wnętrze. Do jego sprawnego działania potrzebne są liczne elementy, które montuje się wewnątrz komina.

 

Systemy kominowe na gaz i na olej

Budując dom, musimy zdecydować o wyborze odpowiedniego ogrzewania. Gdy już podejmiemy  decyzję, to pozostaje nam znaleźć najlepszy komin. Nowoczesne technologie pozwalają na wybór takiego ogrzewania, które nie wymaga komina, jak na przykład instalacje fotowoltaiczne czy elektryczne. Jeżeli jednak zainstalujemy w swoim domu tradycyjne ogrzewanie, to warto zdecydować się na system kominowy – gaz jest jednym z najpopularniejszych paliw stosowanych do ogrzewania domów. Do odprowadzania zanieczyszczonego powietrza i wprowadzania do wnętrza budynku czystego, przeznaczone są kominy wentylacyjne. Do odprowadzania spalin, takich jak gaz, sadza czy para wodna, przeznaczone są kominy dymowe. Znajdują one zastosowanie tam, gdzie jest ogrzewanie na paliwa stałe, mogą więc to być kominy na węgiel.

 

Postaw na nowoczesny pustak kominowy 

Kominy różnią się między sobą także konstrukcją obudowy. Kominy stalowe mogą być jednowarstwowe lub dwuwarstwowe. Ze stali właściwie wykonane są wkłady, które umieszcza się we wnętrzu komina, a obudowa jest zrobiona z innego materiału – często jest to pustak kominowy. Kominy murowane, znane od lat, nadal znajdują swoich zwolenników. Wykonuje się je najczęściej z pustaków lub cegieł ceramicznych, a także klinkierowych. Cechą charakterystyczną takiego komina jest duży ciężar, więc lepiej, żeby był konstrukcją wolnostojącą. Lekkie kominy wykonywane są z betonu, ale ich trwałość pozostawia wiele do życzenia, nie mają też dużej odporności na wysokie temperatury, a także łatwo ulegają uszkodzeniom. Ceramika także wykorzystywana jest do budowy kominów – zazwyczaj są one dwuwarstwowe, a warstwy oddzielone są od siebie wełną. Odpowiednio do rodzaju ogrzewania dobrany komin to gwarancja jego prawidłowego działania i bezpieczeństwa.