Opłacalność gruntowych wymienników ciepła


Gruntowe wymienniki ciepła to urządzenia, które już od dłuższego czasu budzą spore zainteresowanie Polaków. Wszyscy zaczęliśmy bowiem odczuwać konsekwencje postępującej inflacji oraz globalnego kryzysu, widocznego także w cenach rachunków za ogrzewanie. Odpowiednio dobrany, poziomy wymiennik gruntowy pozwala z kolei na czerpanie energii grzewczej bezpośrednio z natury. Co więcej, zastosowanie tego typu urządzeń nie ogranicza się wyłącznie do zapewnienia nam komfortu w chłodne, zimowe dni. Są one bowiem także w stanie schładzać pobierane przez nie powietrze, zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń latem. Pomimo tego, wiele osób wciąż zastanawia się, czy tego typu rozwiązania faktycznie są opłacalne. Oto, co warto zatem wiedzieć na ten temat.

 

Instalacja powietrznego wymiennika ciepła – oszczędności i nie tylko

 

Myśląc o możliwości instalacji systemu, opierającego swoje działanie na energii, pobieranej bezpośrednio z otoczenia, nietrudno jest pomyśleć w pierwszej kolejności właśnie o oszczędnościach pieniężnych. Oczywiście, brak konieczności korzystania z tradycyjnej klimatyzacji z pewnością przełoży się tu na niższe opłaty, związane z poborem energii elektrycznej. Należy jednak pamiętać, że istnieją tu też pozostałe korzyści, wykraczające w znacznym stopniu ponad zwykłe oszczędności. Mowa tu przede wszystkim o zdrowiu naszym i naszych bliskich.

Gruntowy wymiennik ciepła płytowy pozwala nam bowiem na oddychanie świeżym powietrzem, co ma niezwykle pozytywny wpływ na samopoczucie domowników. Powód jest prosty – wymiennik opiera swoje działanie na poborze powietrza z zewnątrz budynku, które zostaje następnie ogrzane lub schłodzone, po czym odprowadzone bezpośrednio do przewodów wentylacyjnych. W efekcie, zapewniony zostaje tu nie tylko komfort cieplny domowników, ale również idealne warunki do relaksu lub zabawy.

 

Powietrzny wymiennik ciepła a jego montaż

 

Instalacja wymiennika ciepła to kwestia, którą powinniśmy wziąć pod uwagę jeszcze w trakcie budowy domu. Urządzenie to staje się bowiem integralnym elementem budynku, odpowiedzialnym za prawidłową pracę zarówno ogrzewania, jak i klimatyzacji. I chociaż same koszty montażu mogą wydać nam się dość przystępne, nie zapominajmy, że opłacalny, gruntowy wymiennik ciepła płytowy to przede wszystkim taki, który został zaprojektowany we właściwy sposób. Wszelkie nieprawidłowości, związane chociażby z umieszczeniem czerpni powietrza w złym miejscu, mogą doprowadzić do wadliwego działania instalacji, a nawet pogorszenia się samopoczucia domowników. Planując więc zakup tego typu urządzenia, pamiętajmy, że opłacalność i rozsądek podczas sporządzania projektu zawsze powinny iść ze sobą w parze.