Rekuperacja doskonałym sposobem na oszczędności i czyste powietrze


W dobie dzisiejszych czasów, kiedy zanieczyszczenie atmosfery, szczególnie zimą, daje się we znaki każdemu człowiekowi, warto zastanowić się nad rozwiązaniami, które sprawią, że w będziemy mieć pewność, iż w domach możemy oddychać czystym powietrzem. Z pomocą może przyjść tutaj rekuperacja ciepła, która jest coraz chętniej wykorzystywanym sposobem. Rozwiązanie to pomaga w oczyszczaniu tlenu, który znajduje się w naszych domach, jednocześnie pozwalając zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Specjalny system pozwala pobrać ciepło ze zużytego powietrza, dzięki czemu to specjalnymi kanalikami wraca do pomieszczeń. Jeśli zastanawiacie się, na czym dokładnie polega rekuperacja i czy warto zainwestować w to rozwiązanie, zachęcamy do zapoznania się z poniższym tekstem.

Rekuperacja krok po kroku

Odzysk ciepła to jedna z rzeczy, na której zależy wielu osobom. Nic zatem dziwnego, że już na etapie projektowania domu, niektórzy decydują się na wykorzystanie rekuperatora. Dzięki temu jeszcze przed wykończeniem pomieszczeń, można w ścianach i sufitach zamontować specjalne kratki, którymi będzie przedostawało się powietrze.
Od czego zależy wymiana powietrza? Głównym elementem całej instalacji jest rekuperator, który odpowiada za odprowadzenie zużytego powietrza na zewnątrz i pozyskanie nowego z zewnątrz. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że to właśnie w tym urządzeniu dochodzi do przejęcia ciepła ze zużytego tlenu i przekazania go do tego pozyskanego z zewnątrz.
To, co należy podkreślić to fakt, że czyste powietrze nie miesza się z tym zużytym. Specjalny system kanalików sprawia, że nowe masy mogą dotrzeć do każdego pomieszczenia. Dlatego też nad całym systemem warto zastanowić się jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Kolejnym faktem, który przemawia na korzyść rekuperacji jest to, że poza odzyskiwaniem ciepła, śmiało można stwierdzić, że to, które znajduje się wewnątrz jest oczyszczone. Cały system pozwala na to, aby nie otwierać okien i wietrzyć pomieszczeń. Wspomniana zależność sprawdza się doskonale w czasie zimy, kiedy na zewnątrz panuje nieciekawa pogoda, a mroźne powietrze sprawia, że nie mamy ochoty mieć z nim styczności.