Pokój dla nastolatka na poddaszu


Trwają spory, czy szybciej płynie czas, czy szybciej dorastają dzieci, ale większość z nas nie może uwierzyć, że dopiero co kupowaliśmy pieluchy, wózek i zabawki, a tu młody człowiek szuka własnej przestrzeni, stylu i miejsca w życiu. Jeśli masz możliwość urządzenia mu pokoju na poddaszu – podpowiadamy jak się za to zabrać.

Ocieplenie poddasza

Jeśli w pierwszej chwili pomyślisz, że tam się nie da żyć (bo w lato panuje niemożliwy upał, a zimą przejmujący chłód), to znaczy, że jest coś nie tak z izolacją. Szczególnie zdarza się to w starszych budynkach, gdzie po pierwsze nie przykładano wagi do samego ocieplenia, a po drugie użyte materiały i jakość wykonania mogą budzić wątpliwości.

To można i warto naprawić. Prawidłowe ocieplenie poddasza nie odizoluje od temperatury zewnętrznej, co pozwoli tam normalnie funkcjonować przez cały rok, ale też wyrówna temperaturę w pomieszczeniach. Da to spore oszczędności na kosztach ogrzewania całego budynku.

Najczęściej wykonuje się docieplenie wełną lub pianą. To pierwsze – możliwe do wykonania samodzielnie, ale dosyć czasochłonne, wymaga precyzji w newralgicznych miejscach i znajomości kilku ważnych zasad. Piana to zadanie dla profesjonalistów, ale za to ocieplenie poddasza trwa kilka godzin, a piana sama wciska się do szczelin i kątów, gwarantując szczelność ocieplenia.

Okna i światło

Nawet jeżeli poddasze było projektowane z możliwością zamieszkania, dostępność światła może być ograniczona. Jeśli jest taka możliwość warto zrobić lub powiększyć okna dachowe. Jeśli nie – koniecznie trzeba zapewnić dobre oświetlenie – najlepiej dyskretne, które będzie imitować światło dzienne. Ponury pokój dla nastolatka, to nie jest dobry pomysł.

Zagospodarowanie przestrzeni na poddaszu

Poddasze zwykle oznacza skosy. To nieco ogranicza możliwości aranżacji, więc tym bardziej warto dobrze przemyśleć jak urządzimy to wnętrze:

  • Meble na wymiar zabudowujące wnęki, w których można przechowywać rzeczy, pozwolą zaoszczędzić miejsce na środku.
  • Wygodne, ale mobilne siedziska sprawdzą się lepiej niż krzesła, a materac na paletach ucieszy nastolatka bardziej niż standardowe łóżko.
  • Ważną rolę odgrywają kolory, którymi można optycznie powiększyć i rozjaśnić przestrzeń.

Jak widać adaptacja poddasza na pokój wymaga trochę pracy i środków i nie warto oszczędzać zwłaszcza jeśli chodzi o ocieplenie poddasza. Perspektywa posiadania własnego miejsca, oddzielonego od rodziców sprawia, że możesz liczyć na pomoc syna czy córki w remoncie. Radość i wdzięczność będzie bezcenna i z pewnością wzmocni wasze dobre relacje.

Więcej informacji na temat ocieplenia poddasza znajdziesz na: https://piana-ocieplenie-wielkopolska.pl/ocieplenie-poddasza-poznan/