Czy ciepła woda z cyrkulacją się opłaca?


W każdym domu występuje odmienny układ instalacji sanitarnych. Czasami przez układ pomieszczeń i urządzeń sanitarnych dochodzi do sytuacji, w której punkty poboru ciepłej wody są od siebie oddalone. Aby zmniejszyć marnotrawco wody i obniżyć rachunki za odbiór ścieków wybrać innowacyjne rozwiązanie, jakim jest ciepła woda z cyrkulacją za pomocą pompy cyrkulacyjnej. Poniżej opisujemy, czym jest cyrkulacja c.w.u. i kiedy najlepiej zdecydować się na taką technologię. 

Czym jest ciepła woda z cyrkulacją?

Zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto poznać, czym jest ciepła woda z cyrkulacją. Jest to stały obieg wody występujący w instalacji sanitarnej pomiędzy zasobnikiem, czyli urządzeniem podgrzewającym wodę a miejscem poboru już ciepłej wody. Najczęściej miejscami poboru wody jest zlew, umywalka, wanna czy kabina prysznicowa. Ciepła woda z cyrkulacją jest możliwa, dzięki dedykowanej pompie cyrkulacyjnej. 

Po co stosuje się takie rozwiązanie? Aby nie czekać długo na wodę, tylko mieć ją na zawołanie, kiedy tego potrzebujemy. W ten sposób nie marnujemy wody, ponieważ ciepła woda jest od razu do naszej dyspozycji. W innym razie, gdy nie ma stałego obiegu ciepłej wody, trzeba wylać sporo zimnej wody, aby w rurach pojawiła się ta ciepła. Tym samym domownicy nie muszą bez sensu puszczać zimnej wody do instalacji kanalizacyjnej. 

Kiedy najczęściej stosuje się cyrkulację ciepłej wody?

Zastosowanie rozwiązania, jakim jest ciepła woda z cyrkulacją w ramach instalacji sanitarnej, ma miejsce, gdy występuje zasobnik ciepłej wody użytkowej. W praktyce cyrkulacja ciepłej wody może zapewnić sobie każdy właściciel kotła jednofunkcyjnego (gazowego lub olejowego) lub kotła napędzanego paliwem stałym. 

Ciepła woda z cyrkulacją jest rekomendowana, gdy źródło ciepłej wody jest położone bardzo daleko od punktów jej poboru. W polskim budownictwie jednorodzinnym najczęściej odległości takie wynoszą od 6 do 10 metrów. W takich sytuacjach zapewnienie pompy cyrkulacyjnej zapewni wysoki komfort korzystania z ciepłej wody we wszystkich punktach poboru ciepłej wody użytkowej.