Dlaczego płytowe wymienniki ciepła wymagają regularnych przeglądów?


Wymienniki ciepła to urządzenia, które możemy spotkać w niemal każdym rodzaju przemysłu. Ich rozmiar można dobrać do naszych potrzeb, zaś ogólna niezawodność gwarantuje efektywną pracę tych urządzeń zarówno przy chłodzeniu, jak i podgrzewaniu. Kolejnym kluczowym faktem, dla którego płytowe wymienniki ciepła są warte swojej ceny, jest bardzo proste kontrolowanie ich stanu. Nie potrzeba bowiem dużego doświadczenia, zdolności manualnych lub sprzętu, aby móc zajrzeć do ich wnętrza. Ułatwia to nie tylko ogólne przeglądy, ale także oczyszczanie płyt z zanieczyszczeń, które z czasem mogą zaburzać ich pracę. W niniejszym artykule opowiemy Wam, dlaczego regularne kontrole stanu wymienników ciepła są tak istotne.

Dlaczego płyty należy oczyszczać?

Aby płytowy wymiennik ciepła cena był wydatkiem w pełni opłacalnym dla klienta, producenci dokładają wszelkich starań, aby ich urządzenia były tak niezawodne, jak jest to możliwe. Nawet najlepsze wymienniki nie posłużą nam jednak zbyt długo, jeśli będziemy ignorować konieczność regularnych przeglądów i oczyszczania ich wnętrza poprzez odkamienianie i odrdzewianie. Nadmiar zanieczyszczeń skutkuje bowiem znacznym spadkiem generowanego ciepła, które będzie mieć problemy z przedostaniem się przez założone płyty. Innym objawem są tu też nagłe spadki ciśnienia.

Błędny montaż

Nierzadko zdarza się, że klient, montując zakupiony wymiennik ciepła, zauważa problemy w jego działaniu. Na szczęście, ułatwiony dostęp do wnętrza urządzenia pozwoli nam na szybką ocenę sytuacji i naprawę problemu. Zwłaszcza, że cena płytowych wymienników ciepła, choć niska w porównaniu z dużymi maszynami produkcyjnymi, w dalszym ciągu nie jest wydatkiem, który powinniśmy ponosić dwa razy. Nieprawidłowo zainstalowane płyty, nie skręcenie wymiennika na nominalny wymiar, niedostatecznie skręcone uszczelki – każdy z tych problemów może bardzo szybko doprowadzić do problemów z brakiem ciśnienia oraz nieszczelnością wymiennika. Gdy zauważymy, że któryś z elementów nie jest zamontowany lub dostrojony poprawnie, należy zainstalować go zgodnie z diagramem lub dokręcić, aby natychmiastowo rozwiązać problem.
Pamiętajmy jednak, aby nie skręcać wymienników zbyt ciasno. Może to bowiem doprowadzić do trwałego uszkodzenia płyt, co wiąże się z koniecznością ich wymiany. Postępując według zaleceń producenta i regularnie sprawdzając stan wymiennika, z pewnością sprawimy, że będzie nam on służyć przez bardzo długi czas, bez konieczności zakupu nowego.