Kotłownia z kotłem na gaz – wymagania pomieszczenia, wady i zalety tego rozwiązania


Ogrzewanie gazowe staje się coraz popularniejszym sposobem zapewnienia odpowiedniej temperatury w domu jednorodzinnym. Możemy skorzystać z podłączenia do miejskiej sieci lub zainstalować system grzewczy, składający się z zewnętrznego zbiornika na gaz oraz kotła w specjalnie do tego celu przeznaczonym pomieszczeniu. Jak w praktyce wygląda korzystanie z ogrzewania gazowego?

Wymiary kotłowni

Zanim zdecydujemy się na konkretny model kotła powinniśmy zapoznać się z przepisami regulującymi możliwość jego ustawienia. W przypadku kotłów o mocy do 30 kW pomieszczenie powinno mieć kubaturę nie mniejszą niż 8m3. Wraz ze wzrostem mocy wymagane jest większe pomieszczenie o wysokości co najmniej 2,2 m. Pamiętać należy także o możliwości swobodnego dostępu do kotła w przypadku awarii i konieczności naprawy. Obsługa urządzenia odbywa się do frontu, niemniej zawsze należy zabezpieczyć dodatkowe centymetry w okolicach rur. W przypadku instalacji kotła w łazience pamiętajmy, iż wymaga on podłączenia do prądu.

Zalety kotłów gazowych

Przede wszystkim są one bezobsługowe. Wystarczy że zamontujemy cały system, podłączymy instalację i ustawimy parametry. Nowoczesne systemy same przypominają nam o konieczności umówienia się na przegląd. Ponadto mniejsze kotły możemy zainstalować także w kuchni lub łazience. W przypadku osobnego pomieszczenia nie musimy przejmować się zapasami węgla lub drewna. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe pomieszczenie gospodarcze. W kotłowni możemy umieścić pralkę, zapasową odzież, a nawet zorganizować suszarnię – w przypadku ogrzewania za pomocą węgla byłoby to niemożliwe.

Wady kotłów gazowych

Niestety, zainstalowanie systemu wiąże się ze sporymi wydatkami oraz koniecznością uporania się z formalnościami. Na początku musimy zawrzeć umowę o przyłączeniu do sieci gazowej i wykonać projekt przyłącza. W przypadku korzystaniu z gazu z własnego zbiornika musimy posiadać na działce odpowiednio dużo miejsca oraz odpowiednio zabezpieczyć otoczenie zbiornika. Wówczas konieczne jest również regularne wykonywanie przeglądu zbiornika.