Kotłownia na paliwo stałe – wymagania pomieszczenia, wady i zalety tego rozwiązania


Budując nowy dom staramy się zaprojektować wygodne i funkcjonalne pokoje dla wszystkich domowników. Nie powinniśmy jednak lekceważyć roli pomieszczeń gospodarczych – tańszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest uwzględnienie ich w projekcie jeszcze przed rozpoczęciem budowy niż wykonywanie przeróbek. Dlatego odpowiednio wcześniej musimy zdecydować się na rodzaj ogrzewania i pod jego kątem planować część domu. Na co zwrócić uwagę w przypadku ogrzewaniem paliwem stałym?
Pomieszczenie, w którym ustawimy nasz kocioł musi spełniać szereg wymogów. Kubatura kotłowni nie może być mniejsza niż 30 m3, a sam kocioł musi być ustawiony na niepalnym fundamencie o wysokości co najmniej 5 cm. Konieczne jest także zapewnienie stałej wentylacji pomieszczenia. Ponadto musimy mieć zagwarantowany stały dostęp do poszczególnych części kotła oraz oświetlenie elektryczne. Warto wiedzieć także, że potrzebujemy również miejsca na składowanie opału na cały sezon grzewczy. Przed podjęciem decyzji o zakupie kotła zapoznajmy się z normami i wymierzmy dokładnie całe pomieszczenie.

Koszty

Sama instalacja kotła nie wiąże się ze skomplikowanymi procedurami i nie jest kosztowna. Koszt znacząco wzrasta w przypadku kotłów z systemami podajnikowymi. Paliwo stałe jest stosunkowo tanim materiałem opałowym. Zapas węgla na sezon, pellet lub drewno możemy zakupić w niższej cenie podczas sezonu letniego i składować w odpowiednim pomieszczeniu.

Zanieczyszczenia

W przypadku czystego drewna czy dobrego jakościowo węgla nie musimy martwić się z powodu nadmiernego zanieczyszczania powietrza. Niestety, coraz powszechniejsze staje się zjawisko używania tanich materiałów opałowych. To rozwiązanie tylko pozornie prowadzi do oszczędności, bowiem w tej sposób użytkowany kocioł staje się bardziej awaryjny i wymaga częstszego czyszczenia.

Obsługa

Ten rodzaj kotła wymaga niestety systematyczności przy czyszczeniu i usuwaniu popiołu oraz sadzy. Ponadto w zależności od wybranego modelu konieczne będzie częstsze dozowanie opału, co może być problematyczne w szczególności dla osób starszych. Tę wadę usuwa się poprzez montaż systemu dozującego.