Najważniejsze zalety płyt warstwowych


Hale z płyt warstwowych cieszą się ogromną popularnością w naszym kraju. Niskie koszty inwestycyjne oraz wytrzymała konstrukcja stalowa to tylko jedne z licznych argumentów przemawiających na ich korzyść. Rewelacyjne cechy eksploatacyjne wykazują zwłaszcza płyty warstwowe, w związku z czym warto im się przyjrzeć z bliższej perspektywy.

Wydajna termoizolacja

Wartością definiującą przenikalność cieplną materiałów jest współczynnik Lambda. Im niższy, tym dany kompozyt wykazuje lepsze właściwości izolacyjne. Biorąc pod uwagę ten parametr, najefektywniejszym tworzywem stosowanym w budownictwie są płyty warstwowe. W porównaniu do styropianu czy wełny znacznie wolniej przepuszczają ciepło, co jest istotnym udogodnieniem zimą, gdyż pomagają zmniejszyć nakłady na ogrzewanie.

Ponadprzeciętna trwałość

Grzyby i wykwity ścienne to bolączka wielu wielkopowierzchniowych budynków. Problem ten można wyeliminować, stawiając na płyty warstwowe. Ich odporność na pleśnienie i procesy gnilne jest wysoce ceniona przez ekspertów tej branży. A co w przypadku, gdy płyty są narażone na szeroki zakres temperatur w trakcie użytkowania? Niestraszne im nawet takie warunki, dlatego powinny bez przeszkód im podołać. Ponadto trzeba podkreślić ich wytrzymałość na ściskanie oraz niesamowitą twardość przy zachowaniu stosunkowo niskiej wagi.

Właściwości przeciwpożarowe

Rzadko słyszy się w mediach, by hale z płyt warstwowych uległy zniszczeniu wskutek pożaru. Zasługą doskonałych parametrów przeciwpożarowych są płyty warstwowe ścienne. Polskie normy określają je mianem niepalnych i niekapiących, co znajduje odzwierciedlenie w codziennej eksploatacji.

W zgodzie z ekologią

W dzisiejszych czasach cenione jest prowadzenie działalności w zgodzie z wytycznymi ekologów. W końcu dbanie o planetę jest naszym obowiązkiem, bo od tego, jakie dziedzictwo zostawimy, zależy życie przyszłych pokoleń. Płyty warstwowe ścienne mogą być poddawane recyklingowi, co owocuje ponownemu zastosowaniu w budownictwie. Są też nieszkodliwe dla zdrowia – ten fakt dowiedziono naukowo poprzez szereg specjalistycznych badań.