Ocieplanie budynków, a pięć najczęstszych grzechów przy wykonywaniu izolacji cieplnych


Ocieplanie budynków jest bardzo istotne. Pozwala na komfortowe mieszkanie przez cały rok i dodatkowo pozytywnie wpływa na budżet, gdy jest odpowiednio zaprojektowane. Dobrze ocieplony budynek to niższe koszty ogrzewania. Skutkuje to tym, że ciepło nie ucieka na zewnątrz. Pewne rzeczy są częstymi błędami przy wykonywaniu ociepleń. Oto pięć grzechów głównych w tej sprawie.

Ocieplanie budynków, a brak projektu termomodernizacji

Projekt często skupia się na walorach wizualnych i kwestiach budowlanych, zapominając o jednym z najistotniejszy elementów – ocieplaniu budynku.

Dobry projekt powinien jeszcze przed pracami elewacyjnymi uwzględniać analizę cieplno-wilgotnościową przegród zewnętrznych. Na bazie takich pomiarów określone zostają wymagana grubość termoizolacji oraz możliwości powstawania ewentualnych problemów z wilgocią i uszkodzeniami.

Ocieplanie budynków, a niezabezpieczenie remontowanego budynku i niewłaściwe przygotowanie podłoża

Brak zabezpieczeń budynku w trakcie remontu to nierozważna i zwyczajnie głupia decyzja, która może sporo kosztować obie strony współpracy. Jednak, aby wszystko było wykonane, jak najlepiej to warto, by rusztowania osłonięte były ochronnymi siatkami – zasłaniającymi budynek przed światłem słonecznym oraz wiatrem. W ten sposób pomalowana elewacja będzie schła równomiernie i będzie chroniona przed potencjalnymi zabrudzeniami czy uszczerbkami z zewnątrz. Trzeba koniecznie pamiętać, by okna zakleić folią – to pomoże ochronić je przed zabrudzeniami.

Przy remontach i budowaniu ważne jest, by powierzchnia ścian była zawsze gładka, odpylona i równa. Pomoże to zapewnić odpowiednią przyczepność dla kleju czy farby. W innym wypadku należy skuć i wyrównać powierzchnię ścian.

Ocieplanie budynków, a zmiany projektu na etapie wykonawstwa i błędna kolejność wykonywania prac

Po zaakceptowaniu projektu najrozsądniej jest się go trzymać, by ocieplenie budynku było właściwie wykonane. Wprowadzanie nawet drobnych zmian w trakcie prac realizacyjnych może skończyć się koniecznością poprawek w przyszłości. Warto pamiętać, że konieczne jest ocieplenie wszystkich części budynku – balkony także.

Często fuszerką skutkuje nieodpowiednia kolejność przy kładzeniu ocieplenia budynku, gdy wpierw rozciągana jest siatka i następnie nakładany klei. Powinno być odwrotnie, by uzyskać pożądany efekt. W dodatku, bardzo częstym błędem jest kładzenie bezpośrednie tynku na warstwę z siatką, co skutkuje finalnie nieestetycznie pękającym i odpadającym tynkiem w perspektywie zaledwie kilku lat.