Przegrzany dom to problem? Zamontuj żaluzje fasadowe i po kłopocie!


Nowoczesny styl budynków charakteryzuje się dużymi przeszkleniami. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że letnią porą to one są powodem nagrzewania mieszkania. Co zatem zrobić, aby maksymalnie zminimalizować ten problem, a jednocześnie nie sprawić, że wnętrze będzie wyglądało na ciężkie? Sprawę może załatwić montaż żaluzji fasadowych, które nie tylko dają uczucie lekkości wnętrza, ale także pozwalają im połączyć się z otoczeniem za oknem. Jakie wybrać, aby mieć pewność, że dom będzie wyglądał designersko, a jednocześnie nie będzie się przegrzewał? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Bilans energetyczny – co wspólnego ma z przegrzewaniem się mieszkań i przeszklonych budynków?

Projektanci, których zadaniem jest stworzenie szkicu biurowców, domów jednorodzinnych lub innych budynków, które mają zostać wyposażone w duże okna, bardzo dużą wagę przywiązują do bilansu energetycznego. Dlaczego? Otóż w 2021 roku zaczną obowiązywać przepisy, które jasno będą określały wymogi co do energooszczędności poszczególnych budowli. Wielu architektów już dziś stawia sobie za punkt honoru, aby tworzyć projekty zgodne z tymi wytycznymi.
Budynki energooszczędne i pasywne charakteryzują się dużymi przeszkleniami, które zazwyczaj montuje się w najbardziej nasłonecznionych miejscach. Ma to jeden cel – pozyskanie energii cieplnej ze słońca w zimowe dni. Aby jednak latem nie doskwierał użytkownikowi upał, architekt powinien pamiętać o zaprojektowaniu zewnętrznych osłon, których zadaniem jest ochrona wnętrza przed przegrzaniem, kiedy na dworze jest bardzo ciepło.

Co przemawia na korzyść żaluzji fasadowych?

Przyglądając się rynkowi, śmiało można stwierdzić, że istnieje wiele sposobów na to, aby ochronić wnętrze przed niechcianymi promieniami słonecznymi. Dlaczego zatem warto wybrać akurat montaż żaluzji fasadowych? Przede wszystkim dlatego, że:

  • bardzo dobrze zabezpieczają wnętrze przed przegrzaniem i słońcem;
  • nie groźne im są złe warunki atmosferyczne;
  • wyglądają niezwykle estetycznie i nowocześnie;
  • pozwalają regulować ilość światła, która dostaje się do wnętrza;
  • można zastosować do ich sterowania system inteligentnego domu.

Jak widać powyżej – jest to rozwiązanie, nad którym naprawdę warto się zastanowić.

Dlaczego wybrać żaluzje fasadowe wykonane z aluminium?

Szukając odpowiedniego rozwiązania, warto zastanowić się nad żaluzjami, które wykonano z aluminium. Okazuje się, że ten model jest niezwykle elegancki, a do tego nadają lekkości całej bryle budynku. Co więcej, skutecznie chronią przed słońcem i pozwalają odpowiednio regulować ilość światła, jakie wpada do wnętrza.
Ogromne znaczenie ma to, aby żaluzje zamontować na zewnątrz. Okazuje się bowiem, że są one bardziej skuteczne, aniżeli te montowane wewnątrz. Kiedy montujemy osłonę na zewnątrz, można mieć pewność, że pomiędzy żaluzją, a szybą stworzy się kurtyna powietrzna, która spowalnia wymianę ciepła. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie przyjemnej temperatury we wnętrzu.