Odnawialne źródła energii możliwe do zastosowania w domu (ciepło z powietrza, ciepło z wody, solary)


Korzystanie z odnawialnych źródeł energii to świetny sposób na obniżenie kosztów eksploatacji domu. Zamiast martwić się ogrzewaniem przez stosunkowo długi sezon grzewczy w Polsce możemy zaoszczędzić część pieniędzy. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązania, dlatego montując już teraz systemu do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii myślimy przyszłościowo i podnosimy wartość naszej nieruchomości. Z jakich metod możemy korzystać jako mieszkańcy domu jednorodzinnego?

Ciepło z powietrza

Wykorzystanie ciepła z już ogrzanego powietrza po raz kolejny – brzmi niewiarygodnie? A jednak. Dzięki zastosowaniu pompy ciepła możemy odzyskiwać ciepło z wentylacji. Jak sama nazwa wskazuje, pompuje ona ciepło, a nie je wytwarza, dlatego koszt uzyskania ogrzewania w taki sposób jest o wiele niższy. W zależności od źródła ciepła możemy mówić o pompach gruntowych lub powietrznych. Choć polecane są przede wszystkim w klimacie nieco łagodniejszym, to nawet przy sporych ujemnych temperaturach pomagają utrzymać w domu ciepło. Początkowy koszt inwestycji można obniżyć poprzez zdobycie dofinansowania na montaż tego urządzenia. Jedynym wymogiem do posiadania tego systemu jest odpowiednia ilość miejsca do montażu pompy.

Ciepło z wody

Codzienny gorący prysznic czy kąpiel wiąże się ze znacznym zużyciem ciepłej wody. Po wykorzystaniu spływa ona do ścieków bądź oczyszczalni i oddaje swoje ciepło do otoczenia, co wydaje się niezbyt ekonomicznym rozwiązaniem. Z pomocą w odzyskiwaniu ciepła przychodzą nowoczesne rekuperatory – urządzenia przenoszące ciepło ze zużytej wody na wodę zimną, z której mamy zamiar skorzystać.

Solary

Kolektory słoneczne to płaskie panele montowane na dachach lub specjalnych wspornikach na powierzchni ziemi. Przetwarzają one energię promieniowania słonecznego na ciepło, które wykorzystujemy do ogrzewania domu i wody. Przy korzystnej pogodzie jesteśmy w stanie podgrzać wodę do mycia za darmo, wykorzystując jedynie promienie słoneczne. Choć koszt takich paneli również może odstraszać, warto zapoznać się z dofinansowaniami na ich zakup i montaż.